رادیولوژی مرکزی

واریس چیست؟

برجسته شدن و پرپیچ و خم شدن وریدها در ناحیه ساق پا و ران را واریس می گویند که به صورت عنکبوتی (تلانژکتاتیک) و واریس عمومی است .

درمان : در قدیم از جوراب ضد واریس یا جراحی برای درمان واریس استفاده می شد ولی امروزه روش های نوین درمان واریس شامل اسکلروتراپی و لیزر و RFA است .

در اسکلروتراپی مواد اسکلروزان به داخل ورید تزریق می شود که درمان بعد از 6 ـ 3 هفته شروع می شود و ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد معمولا 90% ـ 85% به درمان جواب می دهد و برای درمان نوع عنکبوتی روش انتخابی می باشد .

معمولا عارضه ی خاصی ندارد ولی گاهی ممکن است پیگمانتاسیون یا Matting و عفونت اتفاق بیفتد که تماما قابل درمان هستند .

پیگمانتاسیون دال بر تیره شده رگ است که به علت دوز بالای تزریق صورت می گیرد و Matting در افراد سفید و چاق دیده می شود که به علت به وجود آمدن عروق جدید در محل درمان شده است که می توان گفت شانسی است و مربوط به مهارت پزشک یا ماده مورد استفاده نمی باشد و عفونت که احتمال آن بسیار کم است .

در اسکلروتراپی چند روز بعد از درمان معمولا شکل محل درمان به نظر بدتر می آید ولی بعد از سه هفته رگ ها شروع به محو شدن می کنند و عود نیز در این مکان وجود ندارد .

درمان لیزر یا RFA

در این روش کاتتر مخصوص از یک سوراخ کوچک وارد رگ شده و داخل رگ سوزانده می شود بعد از مدتی رگ اضافی که باعث بد منظره شدن نمای ساق و ران شده از بین می رود در این روش هیچگونه درد یا جای جراحی برای بیمار وجود ندارد .

عوارض خاصی در این روش وجود ندارد مگر گزگز یا مور مور شدن و آسیب عصب به علت حرارت که بعد از مدتی قابل برگشت است .

این روش احتیاج به وسایل نوین و مهارت پزشک انجام دهنده دارد که نقش مهمی در درمان دارد .

آمادگی قبل از درمان و موارد مورد نیاز بعد از درمان :

قبل از درمان بیمار حتما باید سونوگرافی عروق مخصوص وریدهای سطحی اندامها انجام شود تا Plan درمانی بر اساس آن ریخته شود سونوگرافی عروق پا ایستاده و خوابیده باید انجام شود که حداقل 15 تا 20 دقیقه وقت نیاز دارد و مشخص می شود آیا بیمار باید لیزر و RFA و یا باید اسکلروتراپی شود .

بعد از انجام Procdure بیمار 3 روز باید حتما به صورت شبانه روز از باندکشی بسته شده استفاده نماید .

در این سه روز حمام آب گرم یا در معرض نور آفتاب نباید قرار بگیرد . استفاده از داروهای هورمونی و ترکیبات آهن برای جلوگیری از پیگمانتاسیون لازم است .

شل کننده های خون و داروهای ضد التهابی نیز نباید استفاده شود .

پیاده روی معمولی به مدت 30 روز شما می توانید فقط از جوراب واریس یا باند کشی صبح ها استفاده کنید و بعد از سه روز ورزش های خود را می توانید شروع کنید سپس بعد از یک هفته و یک ماه و سه ماه بیمار حتما به وسیله پزشک معالج چک شود.

درمان RFA و لیزر بالای 90% موفقیت دارد .

آیا از RFA در جاهای دیگر می توان استفاده کرد؟

بله در درمان ندول های خوش خیم تیروئید که می تواند در یک جلسه یا چند جلسه انجام شود و معمولا ندول تیروئید بعد از چند هفته شروع به کوچک شدن می کند معمولا عود در آن وجود ندارد .

همچنین در درمان تومور های بدخیم کبدی نظیر هپاتوما و متالتازهای کبدی که نقش بارز در افزایش طول عمر بیمار دارد .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع سونوگرافی های دوران بارداریانواع سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی حاملگی به طورکلی شامل دو تست مهم غربالگری سندروم داون و سونوگرافی بررسی سلامت جنینی می‌شود که همه مادران باردار باید این دو سونوگرافی را ا انجام دهند ... ادامه مطلب

بیوپسی روده چیست؟بیوپسی روده چیست؟

بیوپسی در واقع یکی از روش های تشخیص بیماری است که به کمک نمونه برداری از بافت ها انجام می شود. در تشخیص به روش بیوپسی، پزشک مقداری از بافت بدن را خارج کرده و برای بررسی به آزمایشگاه بافت شناسی ارسال می نماید. ... ادامه مطلب

ماموگرافی چه عوارض و مزایایی دارد؟ماموگرافی چه عوارض و مزایایی دارد؟

ماموگرافی یکی از روش‌ های تشخیص سریع بیماری سرطان سینه به وسیله‌ی تابش پرتو های خفیف اشعه ایکس می‌ باشد. به طور معمول در مواردی که مراجعه کننده دارای علائمی از جمله درد، تشخیص توده، پوسته پوسته شدن سطح سینه یا فرورفتگی و سایر ناهنجاری‌ های مربوط به سینه باشد پزشک ماموگرافی را توصیه می‌ کند. ... ادامه مطلب

چگونی انجام سونوگرافی واژینالچگونی انجام سونوگرافی واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال یا سونوگرافی داخلی رحم (endovaginal ultrasound) یک روش تصویربرداری از داخل رحم بیماران است. در واقع سونوگرافی داخلی واژن، نوعی از سونوگرافی لگن است که پزشک با فرو بردن پروب در واژن بیمار، به بررسی اندام‌های تولید مثل زنانه میپردازد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465