رادیولوژی مرکزی

واریس چیست؟

برجسته شدن و پرپیچ و خم شدن وریدها در ناحیه ساق پا و ران را واریس می گویند که به صورت عنکبوتی (تلانژکتاتیک) و واریس عمومی است .

درمان : در قدیم از جوراب ضد واریس یا جراحی برای درمان واریس استفاده می شد ولی امروزه روش های نوین درمان واریس شامل اسکلروتراپی و لیزر و RFA است .

در اسکلروتراپی مواد اسکلروزان به داخل ورید تزریق می شود که درمان بعد از 6 ـ 3 هفته شروع می شود و ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد معمولا 90% ـ 85% به درمان جواب می دهد و برای درمان نوع عنکبوتی روش انتخابی می باشد .

معمولا عارضه ی خاصی ندارد ولی گاهی ممکن است پیگمانتاسیون یا Matting و عفونت اتفاق بیفتد که تماما قابل درمان هستند .

پیگمانتاسیون دال بر تیره شده رگ است که به علت دوز بالای تزریق صورت می گیرد و Matting در افراد سفید و چاق دیده می شود که به علت به وجود آمدن عروق جدید در محل درمان شده است که می توان گفت شانسی است و مربوط به مهارت پزشک یا ماده مورد استفاده نمی باشد و عفونت که احتمال آن بسیار کم است .

در اسکلروتراپی چند روز بعد از درمان معمولا شکل محل درمان به نظر بدتر می آید ولی بعد از سه هفته رگ ها شروع به محو شدن می کنند و عود نیز در این مکان وجود ندارد .

درمان لیزر یا RFA

در این روش کاتتر مخصوص از یک سوراخ کوچک وارد رگ شده و داخل رگ سوزانده می شود بعد از مدتی رگ اضافی که باعث بد منظره شدن نمای ساق و ران شده از بین می رود در این روش هیچگونه درد یا جای جراحی برای بیمار وجود ندارد .

عوارض خاصی در این روش وجود ندارد مگر گزگز یا مور مور شدن و آسیب عصب به علت حرارت که بعد از مدتی قابل برگشت است .

این روش احتیاج به وسایل نوین و مهارت پزشک انجام دهنده دارد که نقش مهمی در درمان دارد .

آمادگی قبل از درمان و موارد مورد نیاز بعد از درمان :

قبل از درمان بیمار حتما باید سونوگرافی عروق مخصوص وریدهای سطحی اندامها انجام شود تا Plan درمانی بر اساس آن ریخته شود سونوگرافی عروق پا ایستاده و خوابیده باید انجام شود که حداقل 15 تا 20 دقیقه وقت نیاز دارد و مشخص می شود آیا بیمار باید لیزر و RFA و یا باید اسکلروتراپی شود .

بعد از انجام Procdure بیمار 3 روز باید حتما به صورت شبانه روز از باندکشی بسته شده استفاده نماید .

در این سه روز حمام آب گرم یا در معرض نور آفتاب نباید قرار بگیرد . استفاده از داروهای هورمونی و ترکیبات آهن برای جلوگیری از پیگمانتاسیون لازم است .

شل کننده های خون و داروهای ضد التهابی نیز نباید استفاده شود .

پیاده روی معمولی به مدت 30 روز شما می توانید فقط از جوراب واریس یا باند کشی صبح ها استفاده کنید و بعد از سه روز ورزش های خود را می توانید شروع کنید سپس بعد از یک هفته و یک ماه و سه ماه بیمار حتما به وسیله پزشک معالج چک شود.

درمان RFA و لیزر بالای 90% موفقیت دارد .

آیا از RFA در جاهای دیگر می توان استفاده کرد؟

بله در درمان ندول های خوش خیم تیروئید که می تواند در یک جلسه یا چند جلسه انجام شود و معمولا ندول تیروئید بعد از چند هفته شروع به کوچک شدن می کند معمولا عود در آن وجود ندارد .

همچنین در درمان تومور های بدخیم کبدی نظیر هپاتوما و متالتازهای کبدی که نقش بارز در افزایش طول عمر بیمار دارد .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اکو قلب جنین (اکوکاردیوگرافی جنین) در چه مواردی انجام میشود؟اکو قلب جنین (اکوکاردیوگرافی جنین) در چه مواردی انجام میشود؟

در حال حاضر ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی شایع‌ترین آنومالی‌های مادرزادی در زمان تولد است که انسیدانس آن بین ۸ تا ۱۰ در هزار تولد زنده است. قلب جنین کوچک و متحرک است. قرارگیری جنین در رحم همیشه اجازه گرفتن تصاویر استاندارد را نمی‌دهد ... ادامه مطلب

محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) چیست؟محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) چیست؟

محدودیت رشد داخل رحمی یا IUGR زمانی مطرح می شود که رشد جنین کمتر از حد انتظار می باشد . یعنی سن جنین بر اساس آخرین زمان پریود مادر با سن تخمین زده بر اساس دور شکم ، طول ران و دور سر تفاوت قابل توجهی پیدا می کند . در این مقاله به طور کامل به محدودیت رشد داخل رحمی می پردازیم ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر بر روی کودک و یا نوزادسونوگرافی داپلر بر روی کودک و یا نوزاد

اگر نیازباشد که سونوگرافی داپلر بر روی کودک و یا نوزاد انجام گیرد، از انجا که نیاز به آرامش بدن وجود دارد، بنابراین باید کمی قبل از انجام سونوگرافی داپلر با صلاحدید پزشک، به کودک داروی بیهوشی و یا مسکن خورانده شود تا بدن او در هنگام انجام تست آرام باشد تا حرکات اضافی بدن او اختلالی را در انجام . . . ... ادامه مطلب

تشخیص سنگ کلیه از مسیر حالب به مثانه با عکس رنگی کلیهتشخیص سنگ کلیه از مسیر حالب به مثانه با عکس رنگی کلیه

برای تشخیص و درمان سنگ های ادراری روش های مختلفی توسط پزشک امتحان می شود که یکی از این روش ها عکس برداری رنگی از کلیه می باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465