رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی ساده / برسی سیستم ادراری از طریق رادیوگرافی

برسی سیستم ادراری از طریق رادیوگرافی

ریفلاکس مثانه به حالب از عارضه های شایع و بسیار مهم در کودکان است که می تواند منجر به پیلونفریت، آسیب دائمی به کلیه و اسکار ثانویه به عفونت شود. ریفلاکس به خودی خود منجر به آسیب بافت کلیه نمیشود ، مگر زمانی که با عفونت یا افزایش فشار مثانه همراه باشد.تشخیص به هنگام ریفلاکس می تواند موجب درمان مناسب و در نتیجه پیشگیری از عوارض دائمی آن شود. در حال حاضر روش های تشخیصی متعددی برای ریفلاکس وجود دارد که VCUG از متداول ترین آنها می باشند.

اگر چه روش دیگری موسوم به DRC مزایایی ازقبیل حساسیت بیشتر و میزان اشعه کمتری دارد اماVCUG همچنان سودمندترین ابزار تشخیص این نوع بیماری ها به حساب می آید که به خوبی وضعیت اندام های داخلی و شدت ریفلاکس را مشخص می کند. بسیاری از پزشکان برای تمامی پسران در اولین ارزیابی VCUG و در ارزیابی های بعدی DRC راپیشنهاد می کنند. در حالی ابزار به کار گرفته شده برای تشخیص بیماری های ذکر شده در دختران ممکن است متفاوت باشد بیشتر پزشکان DRC را برای اولین ارزیابی ریفلاکس در دختران پیشنهاد می کنند.

البته لازم به ذکر است هردو روش تشخیصی ذکر شده محدودیت هایی هم دارند که شامل گذاشتن کاتتر ادراری است که طبیعتا با اندکی عوارض و استرس برای بیمار و والدین همراه است. این آزمایش برای تشخیص برگشت ادرار از مثانه به حالب (vesico-ureteral Reflux) در کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ازاین‌ رو توصیه می‌شود قبل از آزمایش با کودک خود صحبت کنید و با گفتن جملات مثبت از ترس آنها بکاهید.

شما برای انجام رادیوگرافی VCUG می‌توانید به رادیولوژی مرکزی اصفهان که یکی از مجهز ترین و تخصصی ترین مراکز تشخصی می‌باشد؛ مراجعه نمایید. لطفا جهت تعیین نوبت با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

روشهای بررسی سیستم ادراری

پزشکان برای بررسی سیستم ادراری از دو روش رادیو گرافی رنگی زیر استفاده میکنند:

1. تزریق ماده حاجب از طریق ورید

در این روش ماده حاجب به صورت محلول در آب به داخل رگ بیمار تزریق شده و به کلیه ها راه پیدا میکند . ماده حاجب کلیه ها ، مثانه و مجاری ادراری را در تصویری که به وسیله اشکله ایکس گرفته می شود ، روشن میکند بنابر این تشخیص مشکلات مجاری ادراری از این طریق برای پزشک ممکن خواهد شد.

2. تزریق ماده حاجب از طریق قرار دادن سوند

تزریق ماده حاجب از طریق قرار دادن سوند در مجاری ادراری و وارد کردن ماده حاجب تحت عنوان VCUG می باشد. در روش VCUG، ابتدا سوند(لوله ای نازک و منعطف) استریل شده در داخل مجاری ادراری قرار داده شده و ماده حاجب مناسب به داخل آن تزریق می شود. ماده حاجب ابتدا مجراي ادراري را پر كرده و سپس وارد مثانه ميشود. از این شیوه برای اطمینان از عدم رفلاکس ادرار از مثانه به کلیه و در افراد بالغ در صورت شک به تنگی مجرای ادراری استفاده میشود.

ملاحظات لازم پیش از ارزیابی VCUG

آیا ارزیابی VCUG با عوارض خاصی همراه است؟

این ارزیابی توسط اورولوژیست یا رادیولوژیست انجام می‌شود و معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. قبل از انجام عکسبرداری بایستی ادرار کرد و مثانه را خالی نمود و از یک محافظ سربی نیز جهت محافظت از ناحیه تناسلی آقایان در برابر اشعه استفاده می‌شود. اما در خانم‌ها پوشاندن تخمدان‌ها مانع نمایش مثانه می‌شود. ارزیابی VCUG معمولاً هیچ‌گونه مشکل خاصی را در برندارد. در برخی موارد ممکن است منجر به عفونت ادراری شود. درصورتی‌که ماده حاجب با فشار بالا تزریق شود ممکن است موجب آسیب به مثانه و مجرای ادراری شود.

به دلیل استفاده از سطح پایین پرتو برای انجام آزمایش، احتمال بسیار اندکی برای آسیب به سلول‌ها و بافت در اثر پرتو ایکس وجود دارد. ضمن اینکه احتمال آسیب توسط پرتو ایکس در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز است. ممکن است برخی افراد نیز نسبت به مواد حاجب حساسیت داشته باشند.

بعد از انجام ارزیابی VCUG چه علائمی ممکن است مشاهده شود؟

ممکن است بیمار تا 2 روز بعد از عکسبرداری به طور مداوم نیاز به دفع ادرار داشته باشد و سوزش همراه با آن را تجربه کند. نوشیدن فراوان مایعات در برطرف شدن این مشکل بسیار موثر خواهد بود.
اگر علائمی چون مشاهده لکه های خون در ادرار ، مشکل در دفع ادرار تا 8 ساعت ، احساس تب، لرز و درد شدید در ناحیه شکم و پهلو احساس کردید، حتما آنرا با پزشک مطرح کنید .

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بافت برداری چیست و چه کاربردی در پزشکی دارد؟بافت برداری چیست و چه کاربردی در پزشکی دارد؟

بافت برداری یا بیوپسی یک آزمایش برای بررسی علائم بیماری است. پزشک، نمونه کوچکی از بافت یا سلول ها را از ناحیه ای از بدن شما که ممکن است به سرطان، عفونت یا سایر مشکلات جسمی مبتلا باشید، می گیرد. ... ادامه مطلب

آیا در سونوگرافی NT جنسیت جنین مشخص میشود؟آیا در سونوگرافی NT جنسیت جنین مشخص میشود؟

سونوگرافی بارداری یکی از روش های رایج تصویربرداری از جنین در طول دوران بارداری است که به دلایل مختلف انجام می شود.در تصویربرداری NT تعیین جنسیت نوزاد انجام می‌ شود اما توجه داشته باشید این سونوگرافی در سه ماه اول بارداری صورت گرفته و احتمال خطا دارد . ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیضه چیست و چگونه انجام میشود؟سونوگرافی بیضه چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی بیضه که به آن اسکن اولتراسوند نیز گفته میشود ، یک آزمایش تشخیصی بدون درد و غیر تهاجمی است که تصاویری از بیضه ها و بافت های اطراف آن را با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا ایجاد میکند. در سونوگرافی از یک پروب یا مبدل استفاده می شود ... ادامه مطلب

عود تومورهای تيروئيد بعد از تیروئیدکتومی توتالعود تومورهای تيروئيد بعد از تیروئیدکتومی توتال

استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی (RFA) یک روش جدید و غیر تهاجمی و جایگزین جراحی در درمان ندول هاي خوش خیم تیروئید یا در عود تومورهاي تيروئيد بعد از تیروئیدکتومی توتال یا متاستاز بدون قابلیت جراحي می‌باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465