رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی قلب و عروق / آنچه باید درباره ی غربالگری سلامت جنين بدانید

آنچه باید درباره ی غربالگری سلامت جنين بدانید

سونوگرافی حاملگی آزمایشی بوده که با کمک امواج صوتی با فرکانس بالا از درون محتویات رحم و جنین تصویربرداری می کند. سونوگرافی می تواند اطلاعات و داده‌های خوبی در مورد پیمایش و غربالگری رشد طبیعی جنین و مشکلات احتمالی جنین را ارائه دهد.

با توجه به اینکه سونوگرافی‌های بارداری معمولی که امروزه بسیار متداول شده است، روش‌های سونوگرافی سه بعدی، چهار بعدی و یا اکوکاردیوگرافی جنین نیز به صورت پیشرفته‌تر موجود است که از دیگر روش‌های تصویربرداری سونوگرافی برای تشخیص سلامت جنین می باشد.

در سونوگرافی مرکزی اصفهان همه اقدامات تشخیصی تصویر برداری، در حوزه رادیوگرافی و سونوگرافی از جمله سونوگرافی های بارداری به طور ورتین، با ضریب دقت بسیار بالا انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

با توجه به اینکه سونوگرافی حاملگی یا سونوگرافی سلامت جنین ممکن است به دلایل مختلفی از سوی پزشک توصیه شود، ولی موارد رایجی که در این دوران سونوگرافی باید انجام شود عبارتند از:

بهترین سونوگرافی سلامت جنین

سونوگرافی‌های ضروری دوران بارداری و اهمیت هر کدام

با توجه به اینکه بسته به شرایط مادر باردار و وضعیت جنین درون رحم تعداد سونوگرافی‌ها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است؛ بنابراین نمی توان یک نسخه ثابت برای همه مادران باردار پیچید. بلکه هر زن بارداری با توجه به روند بارداری خود تعدادی از این تست‌های سونوگرافی سلامت جنین را انجام می دهد.

در زیر به چند مورد از سونوگرافی ضروری بارداری اشاره کرده ایم.

اولین سونوگرافی در طول سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری که از هفته یک تا پایان هفته 13 را شامل می‌شود. ممکن است سونوگرافی سلامت جنین به دلیل موارد زیر توصیه شود.

سونوگرافی در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری

در سه ماهه دوم (از هفته 14 تا پایان 27) و سه ماهه سوم (از هفته 28 تا 41) ممکن است سونوگرافی سلامت جنین به دلایل زیر انجام شود:

سونوگرافی غربالگری اول و موارد ارزیابی شده در این سونوگرافی

سونوگرافی غربالگری اول به دلیل اینکه داده‌های ارزشمندی در مورد وضعیت جنین ارائه می دهد از این رو بسیار مورد توجه والدین و پزشکان می باشد. در سونوگرافی غربالگری اول اطلاعات مهمی در مورد ناهنجاری‌های کروموزی نوزاد مانند سندروم داون یا تریزومی 21 و همچنین تریزومی 13 و 18 انجام می‌شود.

نتایج حاصل از این آزمایش نشان دهنده این است که آیا جنین نشانه‌های ناهنجاری و نقص ژنتیکی دارد یا خیر، در سونوگرافی غربالگری اول همان‌طور که از نامش پیداست، جنین‌های دارای نقص از جنین‌های سالم غربال می شوند.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم؛ در سونوگرافی غربالگری اول که با نام NT نیز شناخته می‌شود، نقص‌های ژنتیکی مورد بررسی قرار می گیرد.

به طور خلاصه انواع سونوگرافی‌های دوران بارداری برای تست سلامت جنین شامل:

  1. سونوگرافی تشخیص ساک حاملگی: باردار بودن یا نبودن
  2. سونوگرافی nt یا غربالگری اول: بررسی ناهنجاری ژنتیکی مانند سندروم داون
  3. سونوگرافی آنومالی: بررسی نقص ساختاری و مشکلات رشد مانند قلب، صورت و سایر
  4. آخرین سونوگرافی: میزان رشد جنین و وزن نسبت به سایر ماه‌های بارداری

سایر سونوگرافی های غیر رایج سلامت جنین :

سونوگرافی داپلر:

جریان خون در شریان‌های رحمی ، عروق بند ناف ، عروق مغزی جنین و بررسی جفت از نظر خون‌رسانی در جنینهایی که به کاهش رشد داخل رحمی ( IUGR) شک داریم و یا چسبندگی و تهاجم به دیواره رحمی ( جفت اکرتا ) در مواردی که مادر سابقه قبلی سزارین دارد ، انجام میشود.

اکوکاردیوگرافی قلب:

در صورت وجود نشانه‌های هشدار در سونوگرافی انومالی اسکن ،سابقه بعضی بیماریهای مادر مثل صرع ، دیابت و لوپوس مصرف بعضی داروها در مادر ، در موارد NT بالاتر از نرمال، اکوکاردیوگرافی برای بررسی عملکرد قلب انجام می‌شود.

آزمایش پروفایل بیوفیزیکال:

در این سونوگرافی سلامت جنین با توجه به پنج فاکتور جنینی ( تنفس ، تون عضلات ، حرکت ، میزان مایع دور جنین و نوار قلب جنین ) ارزیابی میشود و در صورت نمره کامل ۱۰ از ۱۰ یا ۸ از ۸ ( که بدون نوار قلب جنین انجام شده ) خیال پزشک راحت میشود. سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل (BPP ) در بیماریهای زمینه ای مادر مثل دیابت، فشار خون ، لوپوس و … ، گذشتن از وقت زایمان ، احساس کاهش حرکت جنین توسط مادر درخواست میشود.

سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی:

ارائه فیلم از حرکات جنین، در صورت تشخیص پزشک این سونوگرافی بارداری نیز انجام می‌شود.این سونوگرافی نباید به خاطر اینکه پدر و مادر دوست دارند از قیافه جنین فیلم داشته باشند انجام شود که متاسفانه این روزها یکی از علل آن درخواست پدر و مادر می‌باشد. این سونوگرافی ها در صورتیکه به ناهنجاری صورت ، شکاف کام یا لب ، یا ناهنجاری مغز جنین شک داشته باشیم درخواست میشود.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی اورژانسی چیست؟سونوگرافی اورژانسی چیست؟

ارائه خدمات پزشکی در بیماران مراجعه‌ کننده به اورژانس‌ ها، در نظام سلامت جامعه اهمیت خاصی دارد. تصویر برداری با سونوگرافی در موارد اورژانس از دسترسی فراگیر و درخواست رو به افزایش برخوردار است. ... ادامه مطلب

مایع آسیت چیست و به چه دلیل نیاز به تخلیه دارد؟مایع آسیت چیست و به چه دلیل نیاز به تخلیه دارد؟

کلمه آسیت از کلمه یوناني ASKOS به معنای ساک و کیف منشاء گرفته و به معنای تجمع مایع در حفره صفاقی است. آسیت در تعریفي دیگر به وجود بیش از 25 سی‌سی مایع در حفره صفاقي گفته می‌شود. آسیت شایع‌ترین عارضه سیروز است و با افزایش ریسک عفونت و افت در کیفیت زندگي همراه است ... ادامه مطلب

تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

پیچ خوردگی تخمدان یا تورشن تخمدان اختلالی است که به دلایل مختلف در خانم ها بروز می کند. این اتفاق بیشتر در سنین باروری شایع است. پیچ خوردگی تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان به صورت ناگهانی به دور بافت های اطراف خود بپیچد. این اتفاق باعث می شود که روند خونرسانی به این اندام ها مختل شود . ... ادامه مطلب

آیا رادیولوژی و رادیوگرافی با هم متفاوت هستند؟آیا رادیولوژی و رادیوگرافی با هم متفاوت هستند؟

پرتونگاری یا رادیوگرافی به شیوه بررسی بدن با تاباندن پرتوهای ایکس بر آن و تولید تصویرهایی بر روی کلیشه یا پرده‌های حساس را گویند و رادیولوژی دربرگیرنده رشته‌های بسیاری است که بر مبنای کاربرد پرتوهای یون‌ساز برای تشخیص بیماری‌ها یا درمان آن‌ها می‌باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465