رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی ساده / گرافی پانورکس تمام دیجیتال در چه مواردی انجام میشود؟

گرافی پانورکس تمام دیجیتال در چه مواردی انجام میشود؟

رادیولوژی ایکس ری دندانپزشکی باگذشت زمان از تکنولوژی فیلم (استفاده از مواد شیمیایی و تاریکخانه) فاصله گرفته و تکنولوژی دیجیتال ایکس ری جایگزین آن شده است که بر پایه‌ی سنسورهای دیجیتال و کامپیوترها می‌باشند. یکی از ویژگی‌های شاخص پانورکس دیجیتال در مقایسه با سیستم‌های مبتنی بر فیلم وسعت بسیار بیشتر جریان اشعه است. این بدان معنی است که اسکن‌های تکراری کاهش‌یافته و به‌تبع هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابند و از میزان اشعه‌ی تابیده‌شده به بیمار بسیار کم می‌شود. تصاویر ایکس ری ثبت‌نشده نیز دوباره قابل‌چاپ هستند اگر فایل دیجیتال ذخیره‌شده باشد.

اسامی غیراختصاصی دیگری که برای یک رادیو گراف پانورامیک مصطلح می‌باشند عبارت است از: پانورکس، رادیوگراف پانورامیک دندانپزشکی (dental panoramic radiograph) و پنتوموگرام؛ به‌اختصار شامل PAN، DPR، OPT و OPG می‌باشند. OPG مخفف کلمات Ortho Pantomo Gram است. ریشه‌ی Ortho از ارتودنتیک به دندان باز برمی‌گردد. ریشه Pan نمایش پانورامیک و tomogram تصویر اعضای بدن بیمار توسط اشعه ایکس است که بر روی صفحه‌ای ظاهر می‌شود. تصاویر حاصل یک نمای کلی از موقعیت دندان‌ها و اطلاعاتی از استخوان‌های فک (فک بالا و پایین) و همینطور اطلاعاتی از سینوس‌های فک فوقانی و مفاصل بین فک‌ها و جمجمه در اختیار قرار می‌دهد.

همشهریان گرامی؛ شما می‌توانید جهت انجام گرافی پانورکس تمام دیجیتال، به رادیولوژی و سونوگرافی مرکزی اصفهان، مراجعه نمایید. لطفا برای تعیین نوبت و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32202762 - 031 اقدام فرمایید.

اجزای رادیوگرافی پانورکس تمام دیجیتال

اجزای یک پانورکس دندانپزشکی شامل بازوی افقی چرخشی است که منبع ایکس ری بر روی آن تعبیه‌شده و یک جعبه حامل فیلم است که به ترتیب در مقابل یکدیگر قرارگرفته‌اند. جمجمه‌ی بیمار مابین ژنراتور ایکس ری و فیلم قرار می‌گیرد. منبع ایکس ری در مقابل فیلم به‌صورت موازی قرارگرفته تا جریان اشعه را به حالت تیغه‌ی افقی با عرض ۴ تا ۷ میلی‌متر بر روی فیلم بعد از عبور از جمجمه‌ی بیمار موردنظر وارد نماید.

به‌علاوه، ارتفاع جریان اشعه، آرواره‌ها و فک بالا را پوشش می‌دهد. بازو حرکت کرده و حرکتش مانند چرخشی نسبت به مرکز خواهد بود که بر روی یک مسیر اختصاصی می‌گردد. این دستگاه با امکان تنظیم پوزیشن‌های متفاوت و تغییر کنتراست، روشنایی و اشعه گاما شرایط تصویربرداری مناسب را حتی برای کودکان فراهم می‌سازد. حسگرهای مورداستفاده در این دستگاه از نوع حسگرهای دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن می‌باشند که تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت درمان‌های یک دندان‌پزشک خواهد داشت.

پانورکس تمام دیجیتال

مزایای اصلی رادیوگرافی پانورکس تمام دیجیتال

موارد استفاده پانورکس تمام دیجیتال

مکانیسم انجام پانورکس تمام دیجیتال

به‌طورمعمول، بیمار باید یک دندان‌گیر پلاستیکی را گاز بگیرد تا تمام دندان‌های او، به‌خصوص تاج‌ها، به‌طور مجزا قابل‌رؤیت گردند. کل مدت‌زمان پروسه‌ی پانورکس دیجیتال معمولاً در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود. زمان تابش اشعه به بیمار از 5.5 تا 22 ثانیه در هنگام چرخش دستگاه در اطراف سر بیمار متغیر است. به‌موازات قرار گرفتن دستگاه (collimation) بدین معنی است که زمان چرخش، اشعه ایکس در هر فاصله‌ای به تنها بخشی از آناتومی تابیده می‌شود درحالی‌که با شروع چرخش در اطراف جمجمه بیمار، یک تصویر ترکیبی از بلوک فک بالا و پایین ثبت می‌شود.

درعین‌حال که بازو در چرخش است، فیلم نیز در مسیری حرکت می‌کند که تصویر قسمت‌هایی از جمجمه را که ایکس ری به آن تابیده‌شده دریافت نماید. تمام تصاویری که به‌طور مجزا با یکدیگر همپوشانی دارند دارای بزرگنمایی یکسانی بر روی فیلم نیستند زیرا جریان اشعه واگرا است و تصاویر دارای نقاط تمرکز یا فوکوس متفاوتی هستند. همچنین تمام عناصر تصویر با سرعت یکسانی بر روی فیلم ظاهر نمی‌شوند زیرا بعضی از آن‌ها در فاصله‌ی دورتر و بعضی دیگر نسبت به مرکز چرخش نزدیک‌تر هستند.

سرعت فیلم به‌گونه‌ای کنترل می‌شود تا دقیقاً با سرعت تابش اشعه به اجزای آناتومیکی قوس دندان‌ها که نزدیک به فیلم است سازگار باشد. درنتیجه، دندان‌ها با شفافیت زیاد ثبت می‌شوند درعین‌حال که مابقی اجزا با توجه به‌سرعت متفاوت گردش اشعه، محو یا تار نمایش داده خواهند شد. تصویر پانورامیک دندان با تحریفات متفاوتی کشیده می‌شود زیرا بزرگنمایی افقی و عمودی هر دو به‌طور متفاوت در کل تصویر تغییر می‌نمایند. بزرگنمایی‌های افقی و عمودی به‌وسیله‌ی موقعیت نسبی اجزای ثبت‌شده در مقابل فیلم و ژنراتور، تشخیص داده می‌شوند. اعضایی که به ژنراتور نزدیک‌تر هستند زوم افقی بیشتری دریافت می‌کنند.

زوم عمودی نیز بسته به موقعیت نسبی اجزا در مسیر کانونی است. اعضایی که در مسیر کانونی قرار دارند زوم عمودی بیشتری دریافت کرده و محوتر هستند، در این حین اعضای خارج‌ازمسیر کانونی هم زوم عمودی کمتری دریافت کرده و محو می‌شوند. نتیجه‌ی این مکانیسم تصویری است که بخش‌های در امتداد قوس فک پایین شفاف و مابقی آن محو ثبت‌شده‌اند. برای مثال، هرچقدر نواحی آناتومیکی radio-opaque باشند، ستون فقرات عریض و محو دیده می‌شوند تا همپوشانی با دندان‌های جلویی نداشته باشند. مسیر یا ناحیه‌ای که اجزا با شفافیت بسیار زیاد ثبت می‌شوند مسیر کانونی (focal path or focal trough) نامیده می‌شود.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی مثانه چگونه انجام میشود؟سونوگرافی مثانه چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی مثانه شامل ارزیابی حجم مثانه، اندازه‌گیری ضخامت دیوار آن و تعیین وجود سنگ‌ها و تومورهای مثانه است. سونوگرافی مثانه معمولاً با مثانه پر انجام می‌شود. در بسیاری از موارد، پزشک سونوگرافى كليه و مثانه را باهم برای بیمار درخواست می‌کند ... ادامه مطلب

سونوگرافی اسکلتی عضلانی چیست؟سونوگرافی اسکلتی عضلانی چیست؟

استفاده از سونوگرافی اسکلتی عضلانی در تشخیص علت دردهای مزمن در اعصاب، عضلات و مفاصل، مزیت‌ های بسیاری نسبت به روش‌ های تشخیصی قدیمی‌ تر دارد. یکی از مهم ترین مزیت‌ ها، فراهم کردن تصویر زنده از اندام ‌های بدن، بدون استفاده از پرتوهای خطرناک است. ... ادامه مطلب

رادیوگرافی بایت وینگ (BW) دندان چیست؟رادیوگرافی بایت وینگ (BW) دندان چیست؟

در شرایطی امکان تشخیص پوسیدگی با معاینه توسط دندانپزشک کافی نیست و برای تشخیص پوسیدگی های غیرقابل‌ دیدن بین دندانی از گرافی بایت وینگ استفاده می شود. ... ادامه مطلب

تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافیتشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی

عفونت دندان در واقع به معنای عفونی و آلوده شدن پالپ یا مغز دندان در اتاقک داخل تاج و ریشه دندان ها است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465