رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیولوژی مرکزی اصفهان / آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

سیستم ایمنی بانوان در زمان بارداری تضعیف می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سیستم ایمنی ضعیف، مهم‌ترین عامل خطر در ابتلا به‌ ویروس کرونا است. از این رو مادران باردار بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستند. از طرفی به دلیل رشد جنین در ماه های پایانی بارداری و فشار ایجاد شده از طریق افزایش اندازه رحم به شش‌های مادر و دیگر اندام‌های وی موجب می‌شود، هوا به راحتی در تمامی ریه جریان نیابد و این خود امکان ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد. ازاین‌رو ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری می‌تواند برای مادران بسیار خطرآفرین باشد. به این دلیل است که پزشکان رعایت موارد بهداشتی را در مادران باردار بیشتر تأکید می‌کنند.

بر اساس یافته‌هایی که تا امروز به دست آمده است و تمام شواهد موجود، زنان باردار در مقایسه با سایر زنان غیر باردار سالم در صورت ابتلا به ویروس Covid-19 در معرض خطر بیشتر ابتلا به نوع شدید بیماری COVID-19 قرار ندارند؛ اما در صورتی زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع شدید بیماری COVID-19 و یا احتمال بیشتر ابتلا به عوارض جانبی بارداری مانند تولد زودرس قرار می‌گیرند که:

خطرات کرونا در بارداری برای جنین

بیشترین خطری که نوزاد به دنیا نیامده شما را تهدید می‌کند، این است که زودتر از موعد مقرر وارد مراحل زایمان شوید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شدت بیماری شما آن‌قدر زیاد است که پزشک دستور به زایمان زودرس می‌دهد. هر اندازه زمان زایمان شما نزدیک به زمان طبیعی باشد، خطر کم‌تری جنین را تهدید می‌کند؛ بنابراین انجام سزارین در چنین موردی باید طبق دستور پزشک انجام شود.

در صورت ابتلا به ویروس کرونا در بارداری ممکن است، بدن شما در حین زایمان اکسیژن کافی دریافت نکند و این اتفاق باعث می‌شود که جنین آمادگی کمتری برای زایمان پیدا کند.

طبق تحقیقاتی که تا کنون انجام شده است، از ۲۰ مادر مبتلا به کویید ۱۹ که حامله بوده‌اند، فقط یک نوزاد علائم عفونت به ویروس کرونا را از خود نشان داد. احتمال می‌رود که در زمان زایمان به کرونا مبتلا شده است و نوزادانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند روند بهبودی خوبی داشته‌اند.

انتقال کرونا

تأثیر ویروس کرونا بر نوزادان

تحقیقات جدیدی که انجام گرفته است، نشان می دهد که ویروس کرونا در دوران بارداری از زنان باردار به جنین منتقل نمی‌شود. اگرچه مطالعات جدید منتشرشده کوچک بود و تنها 9 زن باردار را مورد ارزیابی قرار داد؛ اما اولین مشاهداتی است که در مورد چگونگی تأثیر بیماری تنفسی بر حاملگی وجود دارد. در این مقاله، نوزادانی كه مادرانشان ویروس COVID-19 داشته‌اند را 36 ساعت پس از تولد مورد آزمایش قرار داده‌اند و طی بررسی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که مایع آمنیوتیک، خون بند ناف یا شیر مادر، از راه‌های انتقالی ویروس کرونا نیستند. البته لازم به ذکر است که در این مطالعات هنوز تأثیر کرونا بر زنان باردار در مراحل اولیه بارداری مشخص نشده است؛ زیرا این مطالعه فقط بر روی مادران باردار در سه ماهه سوم بارداری انجام گرفته است. زنانی که به کرونا ویروس آلوده شده‌اند، احتمالاً بعد از تولد باید از نوزادان خود جدا شوند تا از طریق تماس نزدیک، ویروس را به نوزاد خود منتقل نکنند.

توصیه‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا

سیستم ایمنی بدن یک خانم باردار، همزمان با بارداری دچار تغییر می‌شود و در این زمان است که احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی در آنها بسیار بالا خواهد رفت. به همین دلیل واکسیناسیون در برابر سرفه و آنفولانزا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه تاکنون واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد؛ اما اقدامات احتیاطی وجود دارد که متوجه خانم‌های باردار و افراد اطراف او می‌شود:

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

پیچ خوردگی تخمدان یا تورشن تخمدان اختلالی است که به دلایل مختلف در خانم ها بروز می کند. این اتفاق بیشتر در سنین باروری شایع است. پیچ خوردگی تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان به صورت ناگهانی به دور بافت های اطراف خود بپیچد. این اتفاق باعث می شود که روند خونرسانی به این اندام ها مختل شود . ... ادامه مطلب

روشهای تشخیص سرطان سینه در مردانروشهای تشخیص سرطان سینه در مردان

اگرچه سرطان سینه در زنان بسیار شایع‌ تر است اما مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند.سرطان سینه مردان یک بیماری نادر است. ... ادامه مطلب

نارسایی حاد کلیه چیست و چه علائمی دارد؟نارسایی حاد کلیه چیست و چه علائمی دارد؟

اگر به طور ناگهانی کلیه های شما توانایی خود برای حذف مواد زائد را از دست بدهد، نارسایی حاد کلیه اتفاق می افتد. وقتی کلیه های شما توانایی فیلتر کردن خود را از دست می دهند، سطوح خطرناکی از مواد زائد ممکن است تجمع پیدا کند و ترکیب شیمیایی خون شما ممکن است از تعادل خارج شود. ... ادامه مطلب

موارد استفاده از رادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانی چیست؟موارد استفاده از رادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانی چیست؟

رادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانی به عکس برداری از تمامی اعضای قبل از معده، شامل دهان، غدد بزاقی، زبان، حلق و مری در قسمت فوقانی دستگاه و معده، روده کوچ ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465