رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی / سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها به چه دلایلی انجام می‌شود؟

سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها به چه دلایلی انجام می‌شود؟

سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها یا سونوگرافی لگن جهت اندازه‌گیری و ارزیابی ارگان‌های قرار گرفته در لگن استفاده می‎شود. سونوگرافی جزء اصول پایه و اساسی در درمان نازایی است؛ زیرا اغلب درمان‎های موجود در حدود زمان تخمک‌گذاری، قابل اجرا می‎باشد. همچنین در سونوگرافی رحم، اندازه‌گیری ضخامت جدار داخلی رحم (آندومتر) امکان‌پذیر است. هورمون استروژن، موجب نازک شدن جدار فولیکول و افزایش ضخامت آندومتر می‎شود، در نتیجه پزشک با انجام سونوگرافی می‎تواند تصور خوبی از میزان استروژن تولید شده به دست آورد.

اگر ساکن اصفهان هستید می‌توانید برای انجام سونوگرافی رحم و تخمدانها به رادیولوژی مرکزی اصفهان مراجعه نمایید و از خدمات تخصصی و ریپورت های دقیق این مرکز برخوردار شوید. لطفا جهت هماهنگی و روزرو نوبت با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان را می‌توان برای انجام ارزیابی اندام‌های لگنی زنان مورد استفاده قرار داد. ارزیابی سونوگرافی لگن، شامل موارد زیر می‌باشد؛ ولی تنها به این موارد ذکر شده محدود نمی‌شود:

سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها اطلاعات بسیاری را درباره اندازه، موقعیت و ساختار توده‌های لگنی فراهم می‌نماید؛ ولی نمی‌تواند تشخیص قطعی سرطان یا بیماری خاصی را ارائه دهد. سونوگرافی رحم و تخمدان را می‌توان برای تشخیص و کمک به درمان موقعیت‌های زیر مورد استفاده قرار داد:

1. ناهنجاری‌هایی در ساختار آناتومی رحم، از قبیل مشکلات اندومتریوز

2. تومورهای فیبروئید (رشدهای خوش‌خیم)، توده‌ها، کیست‌ها و دیگر انواع تومورها در لگن

3. بیماری‌های التهاب لگن (PID) و دیگر انواع عفونت یا التهاب

4. وجود و استقرار یک دستگاه IUD

5. خونریزی بعد از یائسگی

6. کنترل اندازه فولیکول‌های تخمدان برای نظارت بر ناباروری

7. مکش مایع فولیکولی و تخم‌ها از تخمدان‌ها در باروری آزمایشگاهی

8. بارداری اکتوپیک (بارداری که در خارج از رحم، معمولاً در لوله فالوپ اتفاق می‌افتد).

9. کنترل رشد جنین در طول بارداری

10. ارزیابی مشکلات خاص در جنین

سونوگرافی را می‌توان برای کمک به روندهای دیگر از طریق نمونه‌برداری اندومتریال، مورد استفاده قرار داد. سونوگرافی ترانس واژنی را می‌توان به همراه سونوهیستروگرافی، روندی که در آن، رحم با مایعی برای متورم و بزرگ کردن آن جهت گرفتن تصویر بهتر، مورد استفاده قرار داد.

سونوگرافی رحم و تخمدان‌

نحوه انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان، با استفاده از دو روش انجام می‌شود:

1. ترانس ابدومینال (از طریق شکم): یک پروب بر روی شکم با استفاده از ژل رسانا قرار داده می‌شود.

2. ترانس واژینال (از طریق واژن): یک پروب نازک و بلند که با ژل رسانا و یک روکش پلاستیکی پوشیده شده، وارد واژن می‌شود.

نوع روند سونوگرافی انجام شده به دلیل سونوگرافی، وابسته است. جهت فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص یا درمان، تنها یک روش یا هر دو روش، موردنیاز می‌باشد.

سونوگرافی ابدومینال

  1. ماده‌ای ژل‌مانند روی شکم شما زده می‌شود.
  2. مبدل یا پروب به پوست شما فشار داده می‌شود و در اطراف ناحیه موردبررسی حرکت می‌کند.
  3. تصاویر ساختارها روی صفحه کامپیوتر نشان داده می‌شوند. این تصاویر برای استفاده پزشک با استفاده از ابزار مختلف ثبت می‌شود.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژن از طریق واژن با مثانه خالی انجام می‌شود. از یک مبدل واژینال که بلند و باریک است و پوششی از جنس پلاستیک یا لاتکس دارد استفاده می‌شود. نوک مبدل وارد واژن شما می‌شود که ممکن است این کار کمی ناراحت‌کننده باشد. تصاویر ساختارها روی صفحه کامپیوتر نشان داده می‌شوند. این تصاویر برای استفاده پزشک با استفاده از ابزار مختلف ثبت می‌شود. پس از اتمام مراحل، مبدل برداشته خواهد شد.

عوارض سونوگرافی رحم

هنوز هیچ خطری ناشی از سونوگرافی رحم دیده نشده است. در این روش از امواج صوتی برای گرفتن تصویر استفاده می‌شود و هیچ‌گونه پرتویی وجود ندارد. اگر باردار هستید، خطری جنین را تهدید نمی‌کند. اگر باردار هستید و کیسه آب شما پاره شده است؛ ولی درد زایمان ندارید توصیه نمی‌شود سونوگرافی واژینال انجام دهید؛ زیرا احتمال عفونی شدن جنین وجود دارد.

اگر باردار هستید و افتادگی جفت یا خونریزی واژینال دارید، بهتر است سونوگرافی واژینال انجام ندهید؛ زیرا باعث بدتر شدن خونریزی می‌شود.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص بیماریهای مزمن کبد با تکنیک جدید سونوگرافیتشخیص بیماریهای مزمن کبد با تکنیک جدید سونوگرافی

سونوگرافی کبد یکی از روش‌های مرسوم تشخیصی برای انواع بیماری‌ها و مشکلات کبدی است. این روش تشخیصی بر مبنای ارسال امواج صوتی با فرکانس‌های بالا عمل می‌کند. ... ادامه مطلب

اکو قلب جنین (اکوکاردیوگرافی جنین) در چه مواردی انجام میشود؟اکو قلب جنین (اکوکاردیوگرافی جنین) در چه مواردی انجام میشود؟

در حال حاضر ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی شایع‌ترین آنومالی‌های مادرزادی در زمان تولد است که انسیدانس آن بین ۸ تا ۱۰ در هزار تولد زنده است. قلب جنین کوچک و متحرک است. قرارگیری جنین در رحم همیشه اجازه گرفتن تصاویر استاندارد را نمی‌دهد ... ادامه مطلب

انواع و علل انجام سونوگرافیانواع و علل انجام سونوگرافی

سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری است که تقریباً هیچ ضرری برای بدن ندارد که به آن اولترا سونوگرافی Ultrasonography هم میگویند. در روش‌های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی‌تی‌اسکن، بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار می‌گیرد ... ادامه مطلب

سونوگرافی در بیماری‌های زنانسونوگرافی در بیماری‌های زنان

سونوگرافی یکی از بهترین روش‌های تشخیص انواع بیماری‌های زنانه است. در این روش با استفاده از دستگاه‌های خاص از بخش‌های داخلی بدن زنان تصویربرداری انجام می‌شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465