رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / نمونه برداری (بیوپسی) / بیوپسی تحت گاید سونوگرافی چگونه است؟

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی چگونه است؟

بیوپسی یک روش نمونه برداری برای قسمتی از بافت یا نمونه‌ای از سلول‌های بدن از جمله سلول های کبدی، سلول های تیروئیدی، سلول های پستانی و... است که بعد از نمونه برداری، بافت حاصل از آن را در آزمایشگاه توسط میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می کنند و این روش تنها راه تشخیص قطعی اکثر سرطان‌ها است. بیوپسی تحت گاید سونوگرافی یک روش نمونه برداری از قسمت های مختلف بدن است که در آن برای گرفتن نمونه از دستگاه سونوگرافی استفاده می شود و هدف تشخیص و تعیین سرعت پیشرفت بیماری و یا نیز تدوین برنامه های درمانی بر اساس شرایط عضو درگیر است.

در دهه اخیر بیوپسی با روشهای غیر جراحی انجام می شود. نمونه برداری یا بیوپسی با هدایت سونوگرافی به وسیله سوزن مخصوص بیوپسی به داخل ضایعه انجام می پذیرد. روش سونوگرافی بیوپسی اغلب توسط رادیولوژیست متخصص، آموزش دیده و باتجربه در آسپیراسیون سوزن و سونوگرافی انجام می شود. این روش، معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی و یا بستری نمیباشد و از مناطق مختلف میتوان با این روش نمونه برداری کرد.

بیوپسی یا بافت برداری از جمله خدمات قابل ارائه در رادیولوژی مرکزی اصفهان می‌باشد. شما می‌توانید جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شمارهتلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مزایای انجام سونوگرافی بیوپسی

بیوپسی با استفاده از دستگاه سونوگرافی، مزایای زیادی برای شخص بیمار در پی خواهد داشت، مخصوصاً اگر توسط یک متخصص سونوگرافی ماهر انجام گیرد. از جمله مزیت های بیوپسی با استفاده از تصویربرداری میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
شدت تهاجمی بودن عمل بسیار کمتر از جراحی خواهد بود به طوری که عملاً جای زخمی به جای نخواهد گذاشت.
مدت زمانی که صرف این روش نمونه برداری می شود کمتر از یک ساعت است.
این روش نیازی به استفاده از اشعه یونیزه کننده ندارد و از این نظر ایمنی نمونه برداری بیشتر است.
به طور دقیق می توان از توده، نمونه برداری کرده و خوش خیم یا بدخیم بودن را به شکل دقیقی بررسی نمود.
با دستگاه سونوگرافی می توان جهت و نحوه حرکت سوزن بیوپسی در بافت را به خوبی دنبال کرد. در نتیجه دقت نمونه برداری افزایش می یابد و احتمال آسیب به بافت های دیگر کمتر می شود.

نحوه انجام سونوگرافی بیوپسی

ناحیه مورد نظر، ضدعفونی و تمیز می شود و از داروهایی برای بیحس کردن منطقه استفاده می شود. مبدل سونوگرافی با مقدار کمی ژل محلول در آب، استریل و بر روی محل قرار می گیرد. رادیولوژیست سوزن را از طریق پوست، تحت هدایت سونوگرافی به محل بافت منتقل می کند. پس از نمونه برداری، سوزن برداشته می شود. در صورت نیاز به نمونه های اضافی سوزن های جدید دوباره نصب می شوند. برای تجزیه و تحلیل کامل ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد.
پس از اتمام بیوپسی برای کاهش خطر خونریزی فشار به ناحیه اعمال می‌شود و در صورت لزوم ممکن است یک بانداژ بر روی ناحیه قرار داده شود؛ اما هیچ گونه بخیه ای نیاز نیست. این روش معمولاً در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.

سونوگرافی بیوپسی

اقدامات قبل از انجام بیوپسی

عموماً توصیه میشود قبل از عمل جراحی، بیمار استحمام کند. اگر بیمار به داروی بیحسی، حساسیت دارد حتماً باید پزشک را مطلع سازد. قبل از انجام این نوع بیوپسی بیمار باید در صورت مصرف هرگونه ماده رقیق کننده خون مانند آسپرین، لوونکس، پلاویکس یا کوودمین پزشک خود را مطلع سازد.
مراقبت های پس از انجام سونوگرافی بیوپسی
در نمونه برداری باز با توجه به انجام عمل جراحی، مراقبت پس از عمل به نظر پزشک مربوطه بستگی خواهد داشت؛ اما در روش های سوزنی، مختصر فشار روی پانسمان و استفاده ای کیسه یخ روی پانسمان در ساعات اول پس از نمونه برداری و برداشتن پانسمان روز پس از نمونه برداری توصیه میشود. بیمار روز پس از عمل میتواند حمام کند. فعالیت های معمولی مشکلی ندارند؛ اما ورزش بستگی به تحمل درد توسط بیمار دارد و بهتر است چند روی به تأخیر بیفتد تا التیام کامل حاصل گردد.

نتایج پاتولوژی سونوگرافی بیوپسی

هنگامی که تومور آزمایش شد و نمونه از عضو مورد نظر گرفته شد، پاتولوژیست گزارشی که شامل تمام اطلاعات می‌‌شود را تهیه می‌کند و مورد تفسیر قرار می‌دهد که شامل موارد زیر هستند:
1. توصیف کلی: در این قسمت پاتولوژیست نمونه بافتی یا همان تومور را با چشم غیر مسلح مورد بررسی قرار می‌دهد که از جمله رنگ، وزن، اندازه و شکل عمومی این توده بررسی را بررسی می‌کند.
2. شرح میکروسکوپی: این قسمت تفسیر که از بقیه مراحل مهم‌تر است شامل شرح سلول‌های سرطانی بافت مورد نظر می‌باشد و مشخص می‌شود که نوع تومور بدخیم یا خوش خیم است.
3. مرحله یا گرید تومور: در این بخش سلول‌های سرطانی با سلول‌های سالم مورد مقایسه قرار می‌گیرند تا میزان ابتلای شخص به بیماری بررسی گردد و تفاوت شکل، اندازه و ویژگی‌های رنگ آمیزی را در سلول‌های سالم و بیمار مورد استفاده قرار می‌دهد. در مواردی که منشأ ضایعات یا ماهیت آن مشخص نباشد، نیاز به نمونه برداری از ضایعه می باشد.

افراد منع از انجام سونوگرافی بیوپسی

در مورد بیماران قلب و ریه و همچنین زنان باردار، قبل از انجام معاینات، به پزشک خود حتماً اطلاع دهند.
بیمار باید به پزشک اطلاع دهد که آیا به داروهای خاصی آلرژی دارد یا خیر.
بیوپسی برای افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون یا خونریزی توصیه نمی شود.

عوارض بیوپسی

احتمال خونریزی و عفونت می باشد که در صورت افت فشار یا احساس درد شدید در ناحیه مورد نظر پزشک مربوطه مطلع و اقدامات لازم انجام می پذیرد. در صورت بروز تب و لرز بعد از نمونه برداری پزشک معالج را مطلع نمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

بیشتر ناهنجاری های مادرزادی و اغلب اختلالات ژنتیکی از طریق این آزمایش ها قابل شناسایی هستند . به این مجموعه از آزمایش ها و سونوگرافی ها ، غربالگری بارداری یا غربالگری جنین گفته می شود . انواع سونوگرافی های بارداری از جمله سونوگرافی آنومالی (اسکن ناهنجاری‌های جنین) و سونوگرافی NT (ناهنجاری کروموزمی و ژنتیکی جنین) را با مراجعه به رادیولوژی مرکزی اصفهان، با دقیق ترین نتایج انجام دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آمادگی برای سونوگرافی کبدآمادگی برای سونوگرافی کبد

سونوگرافی یک روش بدون عارضه و بدون درد برای تشخیص برخی از بیماری‌ ها و بررسی اندازه طبیعی کبد در سونوگرافی است. در این روش به جای استفاده از اشعه‌های مضر از امواج صوتی استفاده می‌ شود. آمادگی قبل از انجام این سونوگرافی موضوع مهمی می باشد. ... ادامه مطلب

ماموگرافی چه کاربردهایی دارد؟ماموگرافی چه کاربردهایی دارد؟

شایع ترین نوع سرطان در بین زنان در تمام دنیا سرطان پستان است.با این همه در بسیاری موارد این سرطان قابل درمان است. تشخیص زودرس در بالا بردن اثر بخشی درمان بیماری مؤثر است . به همین دلیل انجام ماموگرافی پستان از اهمیت بالایی برخوردار است. ... ادامه مطلب

درمان های رایج انواع کیستدرمان های رایج انواع کیست

کیست ها کیسه هایی هستند که در پوست یا نواحی دیگر بدن ظاهر می شوند و حاوی مایعات ، هوا یا مواد دیگری هستند . کیست ها انواع مختلفی دارند و عواملی همچون انسداد مجاری ، تورم فولیکول های مو و یا عفونت ها می توانند باعث ایجاد کیست شوند . در این مقاله به بررسی تخلیه انواع کیست می پردازیم ... ادامه مطلب

آنچه باید درباره ی غربالگری سلامت جنين بدانیدآنچه باید درباره ی غربالگری سلامت جنين بدانید

سونوگرافی حاملگی آزمایشی بوده که با کمک امواج صوتی با فرکانس بالا از درون محتویات رحم و جنین تصویربرداری می کند. سونوگرافی می تواند اطلاعات و داده‌های خوبی در مورد پیمایش و غربالگری رشد طبیعی جنین و مشکلات احتمالی جنین را ارائه دهد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465