رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / نمونه برداری (بیوپسی) / نمونه برداری از بافت ریه توسط سوزن

نمونه برداری از بافت ریه توسط سوزن

درصورتی که فردی مبتلا به بیماری های ریوی شده باشد، در ابتدای مراجعه به پزشک، پزشک برای وی سونوگرافی یا سی تی اسکن تجویز میکند. در حالتی که در ریه بیمار موارد غیر عادی دیده بشود پزشک نیاز دارد تا نمونه ای از بافت سلولی ریه را مورد بررسی قرار بدهد. به برداشتن بافت سلولی از ریه و یا قسمتهای دیگر بدن، بیوپسی می گویند. در این روش، پزشک نمونه کوچکی از سلول ها را از ریه شما خارج می کند و برای بررسی علائم بیماری آن را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند. همچنین ممکن است به منظور کشف علت وجود مایع در ریه یا تشخیص سرطان، از بیوپسی ریه استفاده شود. درصورت نرمال بودن نتایج، نمونه برداشته شده از بافت ریه هیچگونه نشانه ای از عفونت، سرطان یا التهاب را ندارد و طبیعی است. در صورتی که نمونه برداشته شده غیر نرمال باشد، در بافت ریه عفونت، التهاب یا نشانه ای از بیماری ها یا سرطان دیده می شود که در این حالت با توجه به نتیجه های بیوپسی راه حل هایی برای درمان در نظر گرفته می شود.

بیوپسی یا بافت برداری از ریه از جمله خدمات قابل ارائه در رادیولوژی مرکزی اصفهان می‌باشد. شما می‌توانید جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شمارهتلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام بیوپسی ریه

دلایل متعددی برای بیوپسی ریه وجود دارد:

نحوه انجام بیوپسی سوزنی ریه

آسپیراسیون سوزنی نوعی بیوپسی است که شامل یک سوزن نازک می باشد که در محل قرار می ‌گیرد و از طریق آن می توان نمونه هایی از سلول را برداشت. پزشک ممکن است قبل از بیوپسی از بیحس کننده موضعی استفاده کند تا به بیحسی پوست کمک کند.

بیوپسی ریه

آمادگی پیش از انجام بیوپسی ریه

پیش از انجام این تست موارد زیر را حتماً به پزشک اطلاع دهید:

  1. استفاده از هر نوع دارویی
  2. حساسیت به هر نوع دارویی مثل داروهای بیحسی
  3. مشکلات خونریزی دهنده و یا استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون مثل آسپرین، کلوپیدوگرول و یا وارفارین
  4. بارداری

مراقبت های بعد از بیوپسی ریه

کاری که شما باید بعد از بیوپسی انجام دهید بستگی به این دارد که چه نوع بیوپسی انجام داده باشید. در بعضی از مراحل معمولاً از شما خواسته می‌شود حداقل ۴ تا ۶ ساعت در رختخواب استراحت کنید. در این مدت شما تحت نظارت قرار خواهید گرفت تا این اطمینان حاصل شود که حال شما رو به بهبودی است. در صورتی که بیوپسی تحت عمل جراحی انجام شود شما می توانید همان روز از بیمارستان به خانه برگشته و در خانه استراحت کنید و اگر بیوپسی تحت بیهوشی عمومی انجام شود ممکن است لازم باشد که یک شب در بیمارستان بمانید. بیمار پس از انجام بیوپسی ممکن است مجبور به استراحت و جلوگیری از فعالیت شدید باشد. در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه نمونه برداری از ریه

در یک مرکز برای اینکه هزینه این آزمایش را برای شما محاسبه کنند، به فاکتورهای زیر توجه خواهند کرد:

مدت زمان جواب بیوپسی ریه

نمونه بیوپسی ریه به آزمایشگاه ارسال می شود و شما طی یک هفته نتیجه مربوط به خود را دریافت خواهید کرد.

عوارض بیوپسی ریه

این عمل نیز مانند باقی عمل های جراحی یا نمونه برداری عوارضی را به دنبال دارد. عوارض بعد از آن عموماً بسیار نادر هستند و کم رخ می دهند. برخی از این عوارض عبارتند از:

شما می‌توانید جهت انجام سونوگرافی داپلر عروق پا، به رادیولوژی و سونوگرافی مرکزی اصفهان مراجعه نمایید. در این مرکز انواع رادیولوژی، سونوگرافی، بیوپسی، ماموگرافی و ... با مجهزترین دستگاه ها قابل انجام است. اطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :خسرو داودمرادی [ 1402-05-22 ]
سلام لطفاً نمونه برداری از ریه هزینه اش چقدر میشه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روش های نمونه برداری از پستانروش های نمونه برداری از پستان

در بیوپسی FNA پستان، پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار نازک مقدار کمی از بافت یا مایع توده مشکوک را خارج می کند . اگر توده مورد نظر قایل لمس باشد ، پزشک با کمک حس لامسه سوزن را به سمت آن هدایت می کند در غیر اینصورت نیاز به سونوگرافی است ... ادامه مطلب

آشنایی با رادیولوژی دهان و دندانآشنایی با رادیولوژی دهان و دندان

عکس رادیولوژی دندان به عکس هایی گفته می شود که دندانپزشک برای ارزیابی وضعیت سلامت دهان و دندان استفاده می کند. این عکس‌ ها با تاباندن مقدار کمی اشعه ایکس به دهان گرفته می‌ شوند. با عکس رادیولوژی دندان میتوان مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، نهفتگی دندان و وضعیت ریشه ها را بررسی کرد. ... ادامه مطلب

همه چیز در مورد پانورکس و سفالومتری دیجیتالهمه چیز در مورد پانورکس و سفالومتری دیجیتال

رادیوگرافی پانورکس یا رادیوگرافی پانورامیک یکی از مرسوم ترین رادیوگرافی های تشخیصی در دندانپزشکی است. در این نوع رادیوگرافی دندانپزشک می تواند کل دند ... ادامه مطلب

چه اشعه هایی برای جنین ضرر دارد؟چه اشعه هایی برای جنین ضرر دارد؟

کاربرد اشعه ایکس در بهداشت و علم پزشکی برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری می باشد. مسئله تأثیر اشعه ایکس بر جنین در حال رشد از مواردی است که به عنو ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465