رادیولوژی مرکزی

باریوم سوالو چیست؟

مری در واقع یکی از اعضای مهم و حیاتی بدن می باشد که به صورت لوله ای شکل می باشد و وظیفه آن این است که غذا را از حلق به معده برساند. در علم پزشکی طول لوله مری را 25 سانتی متر تشخیص داده اند و بیشترین بخش مری در قفسه سینه می باشد. آزمایش باریوم سوالو از ناحیه معده و مری انجام می‌شود. این عکسبرداری در بررسی وجود هرگونه التهاب، زخم، انسداد، فتق هیاتال، تومورهای سرطانی و غیر سرطانی، بیماری رفلاکس معده به مری، اختلالات ماهیچه‌ای که سبب اختلال در بلع یا اسپاسم می‌شود و ناهنجاری‌های این منطقه، به پزشکان کمک می‌کند. قبل از انجام عکس رنگی باریم سوالو مری بیمار باید ماده سفید رنگی شبیه گچ که اغلب با آب ترکیب شده و به محلول غلیظی تبدیل می‌شود، را بنوشد. سطح داخلی نواحی فوقانی دستگاه گوارش به کمک این ماده پوشانده شده و در طول عکسبرداری، اشعه‌ی ایکس را جذب می‌کند و به رنگ سفید در می‌آید تا تصاویر دقیقی از این اعضا به همراه جزئیاتی از پوشش داخلی و حرکت آنها در هنگام بلعیدن، به دست آید. این تصاویر در تشخیص هر نوع بیماری مرتبط با دستگاه گوارش کمک بسیاری می‌کند.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.

کاربردهای تست باریم سوالو

برخی از اختلالات و بیماری های مرسوم که توسط این نوع تصویربرداری تشخیص داده می شوند عبارتند از:

انواع آزمایش های باریوم سوالو

آزمایشات باریوم سوالو (مری) به چهار دسته تقسیم می شوند:

1- Barium swallow

از آزمایش رادیولوژی باریوم سوآلو برای تست و بررسی کردن مری و گلو کاربرد دارد و بیمار باید حدوداً 4 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشد. در هنگامی که بیمار زمانی را صرف نوشیدن باریم به صورت ایستاده می کند عکس هایی در موقعیت های مختلف از فرد گرفته می شود و این آزمایش در نهایت 30 ذقیقه طول می کشد.

2- Barium Meal

از روش barium meal برای معده و اثنی عشر کمک می گیرند و بیمار باید 4 ساعت قبل ناشتا باشد و در برخی مواقع این آزمایش به دنبال باریوم سوالو انجام می شود. معمولاً برای آرام کردن درد بیمار به فرد آمپول های آرامبخش تزریق می کنند. رادیولوژیست برای اینکه معده وسیع شود باریوم و گاز را با یکدیگر مخلوط می کند و به بیمار می دهند تا آن را بخورد. بعد از اینکه مایع خورده شد بیمار باید دراز کشیده تا بخش های مختلف معده و اثنی عشر به هنگام تصویربرداری کاملاً مشخص شود. مدت زمان این آزمایش نهایتاً 20 دقیقه می باشد.

3- Barium Follow Through

برای مشخص کردن نوع مشکلات روده کوچک از این آزمایش استفاده می کنند و 12 ساعت قبل از انجام آزمایش فرد باید ناشتا باشد. در ابتدای این آزمایش 2 یا 3 لیوان از باریوم باید نوشیده شود و به سمت پهلوی راست خوابیده تا مواد باریم به سرعت از معده خالی شود و به روده بزرگ برسد. در طول مدت زمانی که عکس هایی از بیمار گرفته می شود مسیرهایی که از مواد باریوم پر شده اند مورد بررسی و مطالعه پزشک قرار می گیرد. ممکن است پزشک با دست و فشار سطحی که به معده وارد می کند قصد داشته باشد تا باریوم را به جریان بیندازد. مدت زمان برای انجام این آزمایش بین 2 الی 4 ساعت متغیر است که کاملاً بستگی به موقعیت بیمار دارد.

باریوم سوالو چیست؟

4- Barium Enema

برای بررسی کردن وضعیت روده بزرگ یا همان کولون ها از روش Barium Enema استفاده می کنند که صد البته در این روش باید روده های بیمار کاملاً تخلیه شده باشد. برای انجام این آزمایش بیمار به پهلو دراز می کشد و یک عدد تیوپ پلاستیکی که از بافت بسیار نرمی هم تشکیل شده است وارد رکتوم می شود. سپس توسط همان بالن کوچکی که بر روی تیوپ قرار دارد باد شده تا باقی مانده باریوم در کولون ها تخلیه شود و در جای خودش نیز ثابت بماند. با کمک محلول باریم بیمار در موقعیت های مختلفی دراز می کشد تا تمام روده بزرگ به این مواد آغشته شود. بعد از این عملیات نوبت به پمپ کردن هوا به داخل روده بزرگ می رسد که برای عکسبرداری لازم است. بیمار در این آزمایش باید به مدت 45 دقیقه صبر داشته باشد تا رادیولوژیست بتواند عکسبرداری را با دقت بالا انجام دهد.

آماده شدن جهت تست باریوم سوالو

موارد منع انجام تست باریوم سوالو

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر باید از تست باریوم سوالو خودداری کنید:

عوارض باریوم سوالو

خطرات آزمایش بلع باریم می‌تواند شامل مشکلات ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه و مشکلات روده باشد. از طرفی اگر تمام باریم از بدن شما خارج نشود، ممکن است پس از آزمایش بلع، دچار یبوست یا مدفوع نهفته شوید. همچنین در صورت بارداری نباید آزمایش بلع باریم انجام دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری می‌تواند منجر به نقایص مادرزادی شود. اگر باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن اگر به داروی خاص، رنگ‌های کنتراست، بیحسی موضعی، ید یا لاتکس حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ماموگرافی یا گرافی دیجیتال پستان، روشی برای آزمایش و بررسی بافت پستان است که در رادیولوژِی مرکزی اصفهان انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گرافی پانورکس تمام دیجیتال در چه مواردی انجام میشود؟گرافی پانورکس تمام دیجیتال در چه مواردی انجام میشود؟

یکی از ویژگی‌های شاخص پانورکس دیجیتال در مقایسه با سیستم‌های مبتنی بر فیلم وسعت بسیار بیشتر جریان اشعه است. این بدان معنی است که اسکن‌های تکراری کاهش‌یافته و به‌تبع هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابند و از میزان اشعه‌ی تابیده‌شده به بیمار بسیار کم می‌شود ... ادامه مطلب

انواع تومورهای دستگاه گوارشانواع تومورهای دستگاه گوارش

تشخیص مشکلات دستگاه گوارش با سونوگرافی دستگاه گوارش رایج ترین روشی است که پزشکان برای بررسی سیستم گوارشی از آن استفاده می نمایند. ... ادامه مطلب

ماموگرافی چه کاربردهایی دارد؟ماموگرافی چه کاربردهایی دارد؟

شایع ترین نوع سرطان در بین زنان در تمام دنیا سرطان پستان است.با این همه در بسیاری موارد این سرطان قابل درمان است. تشخیص زودرس در بالا بردن اثر بخشی درمان بیماری مؤثر است . به همین دلیل انجام ماموگرافی پستان از اهمیت بالایی برخوردار است. ... ادامه مطلب

نمونه برداری از بافت ریه توسط سوزننمونه برداری از بافت ریه توسط سوزن

درصورتی که فردی مبتلا به بیماری های ریوی شده باشد، در ابتدای مراجعه به پزشک، پزشک برای وی سونوگرافی یا سی تی اسکن تجویز میکند. در حالتی که در ریه بیمار موارد غیر عادی دیده بشود پزشک نمونه ای از بافت سلولی ریه را مورد بررسی قرارمیدهد. به برداشتن بافت سلولی از ریه و یا قسمتهای دیگر بدن، بیوپسی میگویند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465