رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیولوژی مرکزی اصفهان / آیا رادیولوژی و رادیوگرافی با هم متفاوت هستند؟

آیا رادیولوژی و رادیوگرافی با هم متفاوت هستند؟

رادیوگرافی : پرتونگاری یا رادیوگرافی به شیوه بررسی بدن با تاباندن پرتوهای ایکس بر آن و تولید تصویرهایی بر روی کلیشه یا پرده‌های حساس را گویند. رادیوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از آن می‌توان به نحوی درون بدن انسان را دید و از بعضی بیماری‌های آن اطلاع پیدا کرد. این روش با استفاده از تابش اشعه ایکس به قسمتی از بدن انسان می‌تواند تصویر مورد نیاز را تهیه کند. رادیوگرافی انواع متفاوتی دارد. پایه‌ای‌ترین نوع آن را رادیوگرافی ساده می‌گویند. رادیوگرافی ساده اولین نوع تصویربرداری یا اشعه ایکس است که توسط بشر اختراع شده و هنوز به‌طور وسیعی از آن استفاده می‌شود.

یک تصویر رادیوگرافی ساده معمولاً به‌صورت یک ورقه پلاستیکی یا سلوفان شفاف است که بر روی آن تصویری سیاه و سفید نقش بسته است. به آن عکس رادیولوژی یا فیلم رادیولوژی هم می‌گویند. پزشک معمولاً این ورقه را در مقابل نور قرار داده و تصویر را نگاه می‌کند. به دستگاهی که نور لازم را برای این کار تهیه می‌کند نگاتوسکوپ می‌گویند. تقریباً از هر نقطه‌ای از بدن انسان می‌توان فیلم رادیولوژی تهیه کرد.

منظور از عکس یا رادیوگرافی ساده ، عکسی است که بدون کاربرد یک ماده خارجی به بدن گرفته می‌شود. در این روش ، تفکیک حدود اعضاء از یکدیگر مشکل خواهد بود. در رادیوگرافی با مواد کنتراست ، با وارد نمودن مواد خارجی به بدن که نسبت به بافت های نرم تراکم متفاوتی داشته باشند، رنگ یکنواخت آن قسمت را بهم زده و تمایز رنگها حاصل می‌شود.

کاربرد رادیوگرافی

  1. تصویربرداری ساده از اعضای شکمی از جمله شکم، مری، معده، روده، کلیه، لوزه سوم، سنگ کلیه
  2. بررسی شکستگی‌ها در اعضای بدن
  3. تصویربرداری از ریه فرد که نقش مهمی در سلامت بدن دارد.
  4. تصویربرداری با مواد کنتراست رنگی از جمله مری، معده، کلیه
  5. تصویربرداری‌های رنگی

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

رادیولوژی : رادیولوژی از کلمه لاتین Radius به معنای پرتو مشتق شده است. رادیولوژی دربرگیرنده رشته‌های بسیاری است که بر مبنای کاربرد پرتوهای یون‌ساز برای تشخیص بیماری‌ها یا درمان آن‌ها می‌باشد. این رشته به صورت یک تخصص (دوره چهار ساله رزیدنتی) بعد از اتمام دوره پزشکی ارائه می‌گردد. ضمناً رشته رادیولوژی (پرتوشناسی تشخیصی) در مقطع کارشناسی نیز به صورت یک دوره چهارساله در دانشکده‌های پیراپزشکی ارائه می‌شود.

نحوه عملکرد رادیولوژی

رادیولوژی دارای دستگاهی است برای تشخیص یا درمان نواحی از بدن که دچار اختلال می‌باشد. این دستگاه با تابش اشعه ایکس بر اعضای بدن، درون بدن را قابل مشاهده کرده و در صورت وجود بیماری آن را تشخیص می‌دهد. دستگاه رادیولوژی از لامپی تشکیل شده که دارای اشعه ایکس می‌باشد. برای تصویربرداری از اعضای بدن با بازویی که به پایه‌ی دستگاه متصل می‌باشد، اشعه ایکس را منتشر می‌کند. بر اساس کاربرد رادیوگرافی شکل این دستگاه‌ها متفاوت می‌باشد. مثلاً در رادیوگرافی ساده، تصویربرداری بدون دخالت مواد خارجی در بدن انجام می‌شود که از دقت کافی در بررسی دقیق اعضای بدن برخوردار نمی‌باشد. در رادیوگرافی با مواد کنتراست، از مواد خارجی در تشخیص دقیق اعضای بدن استفاده می‌شود. به این صورت که نوعی از مواد خارجی به نواحی مورد نظر بدن که به بافت‌های نرم واکنش نشان می‌دهند را وارد بدن می‌کنند. بر اثر ورود این مواد قسمت‌های مورد بررسی تغییر رنگ داده و از طریق این تفاوت رنگ‌ها می‌توان به نتیجه دلخواه رسید.

کاربرد رادیولوژی

رادیولوژیست چه کسی است؟

رادیولوژیست‌ها پزشکانی هستند که در استفاده از تصویربرداری پزشکی برای تشخیص و معالجه افراد با بیماری‌های مختلف تخصص دارند. رادیولوژیست‌ها معمولاً آزمایش‌های تصویربرداری را انجام نمی‌دهند. در عوض، آنها اسکن‌ها را بررسی و تفسیر می‌کنند تا به تشخیص کمک کنند.

رادیوگرافر

یک رادیوگرافر با تصویربردار پزشکی نقش متفاوتی دارد. متخصصان رادیوگرافی نتایج را تفسیر نمی‌کنند یا تشخیص نمی‌دهند. در عوض، آنها متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هستند که اسکن‌های تصویربرداری را انجام می‌دهند. آنها با انواع مختلفی از تجهیزات و دستگاه‌های اسکن را کار می‌کنند و همچنین بیماران را از طریق فرآیند اسکن راهنمایی می‌کنند تا از تولید تصاویر با کیفیت اطمینان حاصل کنند. برخی از رادیوگرافر ها انواع اسکن‌های تصویربرداری را انجام می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در روش‌های خاصی مانند سونوگرافی یا ماموگرافی تخصص دارند.

تفاوت رادیوگرافیست و رادیولوژیست

تفاوت بزرگ بین رادیوگرافیست ها و رادیولوژیست ها آموزش و تعلیماتی است که برای تکمیل آنها لازم است. متخصص رادیوگرافی پزشک نیست. در عوض، آنها باید یک برنامه آموزش رادیوگرافی را که توسط کمیسیون بررسی مشترک آموزش فناوری رادیولوژی تأیید شده است، به پایان برسانند.

این دو حرفه متفاوت هستند، اما به یکدیگر وابسته‌اند. رادیولوژیست‌ها و رادیوگرافرها با هم همکاری می‌کنند. رادیولوژیست‌ها برای تهیه اسکن با کیفیت به متخصصان رادیوگرافی وابسته هستند تا بتوانند نتایج را تفسیر کنند. هر دو باید درک درستی از اسکن‌های مختلف داشته باشند و مراقبت از ایمنی بیمار را به خاطر داشته باشند.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی داپلر واریس پا به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی داپلر واریس پا به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر عروق پا، یکی از روش هایی است که بدون ایجاد عوارض، در کمترین زمان ممکن به نتایج دقیقی در رابطه با بررسی فشار خون، جریان خون و یا سرعت اندازه گیری جریان خون برسد. در طی سونوگرافی داپلر، امواج صوتی در طی تماس با گلبول های قرمز در خون می تواند به نتایج دقیقی دست پیدا کند. ... ادامه مطلب

بررسی علت دردهای کرامپی یا کولاکی شکم با سونوگرافیبررسی علت دردهای کرامپی یا کولاکی شکم با سونوگرافی

گاهی اوقات درد شکمی نشانه ای از یک بیماری جدی است.سونوگرافی شکم و لگن روش تشخیصی غیرتهاجمی است که به بررسی اندام های داخل شکم و لگن می پردازد . ... ادامه مطلب

سونوتراپی آلت برای درمان مشکلات جنسی مردانسونوتراپی آلت برای درمان مشکلات جنسی مردان

سونوتراپی ابتدا برای درمان پیرونی استفاده گردید و در حال حاضر به یکی از درمانهای اختلال نعوظ آلت تبدیل شده است. ... ادامه مطلب

رادیوگرافی جمجمه چیست و چرا انجام میشود؟رادیوگرافی جمجمه چیست و چرا انجام میشود؟

رادیوگرافی جمجمه یک روش تشخیصی تصویربر داری است که از اشعه ایکس یا پرتو های انرژی الکترو مغناطیسی نامرئی برای ایجاد تصاویری از جمجمه استفاده می کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465