رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی / محدودیت ها و مزایای انجام سونوگرافی در ارتوپدی

محدودیت ها و مزایای انجام سونوگرافی در ارتوپدی

ارتوپدی پزشکی به تشخیص، درمان، توان‌بخشی و پیشگیری از صدمات و بیماری‌های سیستم عضلانی اسکلتی از بدن انسان که شامل استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات و اعصاب است اختصاص داده شده است که اجازه می‌دهد یک فرد، حرکت کرده و فعال باشد. این رشته پزشکی با درمان ناهنجاری‌های مادرزادی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمن و آسیب سیستم اسکلتی عضلانی ارتباط دارد.

در حال حاضر ارتوپدی به بیماران در همه سنین از نوزادان با کجی یا پیچیدگی پا تا ورزشکاران جوان که به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارند، اختصاص داده شده است. این رشته همچنین به درمان شکستگی استخوان‌ها نیز می‌پردازد. در این تخصص از سونوگرافی نیز استفاده می‌شود؛ چراکه در بررسی بافت‌های نرم اندام‌ها و بخش‌های غضروفی نیز کاربرد دارد. از جمله این بافت‌های نرم می‌توان به تاندون‌ها، رباط‌ها، مفاصل و عضلات اشاره نمود.

انجام سونوگرافی در ارتوپدی، روشی برای تشخیص و بررسی مشکلات مفصلی، تندون ها، عضلات و بافتهای نرم دیگر است که در رادیولوژِی مرکزی اصفهان انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت با شماره تلفن 32202762 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد سونوگرافی در ارتوپدی

این روش در تشخیص بیماری چون:

۱) دررفتگی مادرزادی مفصل ران
۲) پارگی تاندون پشت پا (تاندون آشیل)
۳) پارگی عضلات چرخاننده شانه
۴) خونریزی داخلی عضلات
۵) تومورها و نوارهای بافت‌های نرم
۶) منیسکهای زانو اشاره نمود.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی ارتوپدی

نکاتی که قبل از سونوگرافی ارتوپدی باید رعایت شوند:

سونوگرافی‌های ارتوپدی نیاز به آمادگی خاصی ندارند، فقط باید دقت داشته باشید ناحیه‌ای که مورد سونوگرافی قرار می‌گیرد به هیچ عنوان دارای زخم باز نباشد و همچنین داخل گچ نیز نباشد.

سونوگرافی در ارتوپدی

نحوه انجام سونوگرافی ارتوپدی

برای معاینه سونوگرافیک قسمت‌های خاصی از سیستم اسکلتی-عضلانی، بیمار روی تخت یا صندلی معاینه می‌نشیند. برای سایر معاینات بیمار روی تخت به پشت یا دمر دراز می‌کشد. سونولوژیست اندام مورد معاینه را جا به جا می‌کند تا آناتومی و عملکرد مفاصل، عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های شما را بررسی کند. بیشتر مطالعات سونوگرافیک در نوزادان یا کودکان در حالت دراز کشیده به پشت انجام می‌شود. پس از اینکه روی تخت معاینه قرار گرفتید، سونولوژیست یک ژل آبکی گرم روی محل مورد معاینه می‌ریزد. ژل به ترانس دیوسر کمک می‌کند تا تماس ایمن با بدن داشته باشد و هوای بین ترانس دیوسر و پوست که مانعی برای عبور امواج صوتی است را حذف می‌کند. ترانس دیوسر روی بدن قرار گرفته، به عقب و جلو حرکت می‌کند تا تصویر دلخواه گرفته شود. معمولاً هیچ احساس ناخوشایندی از فشار ترانس دیوسر بر ناحیه مورد مطالعه ایجاد نمی‌شود.

مزایای سونوگرافی در ارتوپدی

محدودیت سونوگرافی در ارتوپدی

سونوگرافی نمی‌تواند بافت استخوان را به خوبی نشان دهد. به همین دلیل برای بررسی استخوان در بزرگ‌سالان، از دیگر روش‌های تصویربرداری استفاده می‌شود. بافت استخوانی در نوزادان عموماً نرم و غضروف مانند است؛ به همین دلیل امکان سونوگرافی استخوان در نوزادان و وجود دارد؛ اما برای کودکان و بزرگ‌سالان نیاز به عکس‌برداری با اشعه ایکس است.

سونوگرافی نمی‌تواند تصاویر مناسب از اندام‌های بسیار داخلی تهیه کند. به همین دلیل در ساختارهایی که عمق آن‌ها زیاد است، سونوگرافی پیشنهاد نمی‌شود. بر اساس شواهد به‌دست‌آمده، سونوگرافی برای آسیب‌های ستون فقرات مناسب نیست. درصورتی‌که بیمار دچار درد در ناحیه پشت باشد، تصویربرداری ام ار ای یا سایر روش‌ها انجام می‌شود. کیفیت تصویر ممکن است به اندازه MRI دقیق نباشد و این وضوح گاهی به تخصص شخصی که تصویربرداری را انجام می‌دهد، بستگی دارد.

روشهای رادیو گرافی و سونوگرافی از جمله اقدامات تشخیصی هستند که در بیشتر موارد در صورت عدم دقت، می‌توانند مسیر تشخیص، کنترل و درمان بیماری را تغییر دهند و حتی به قیمت جان بیمار ختم شوند. امروزه مراکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی مجهز، دقیق و مدرن زیادی در اغلب شهرها از جمله اصفهان وجود دارد که گزینش و مراجعه به آنها می‌تواند نتایج مثبتی در پی داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی رحم چگونه انجام میشود؟سونوگرافی رحم چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی رحم از جمله انواع سونوگرافی است که خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در این روش از امواج صوتی برای تصویربرداری از ناحیه رحم و تخمدان استفاده می‌شود. با استناد به تصاویر گرفته شده از طریق دستگاه مخصوص، می‌توان بیماری‌های مختلف را تشخیص داده و برای درمان آن‌ها اقدام کرد. ... ادامه مطلب

علت انجام بیوپسی یا نمونه برداری از پستان چیست؟علت انجام بیوپسی یا نمونه برداری از پستان چیست؟

بیوپسی پستان نمونه‌ای از بافت مشکوک پستان را در اختیار پزشک قرار می‌دهد تا بتوان با استفاده از بررسی آن، هرگونه ناهنجاری در سلول‌هایی که تشکیل‌دهنده توده‌های پستانی هستند را شناسایی کرد. ... ادامه مطلب

چگونه می توان برای سونوگرافی داپلر اماده شد ؟چگونه می توان برای سونوگرافی داپلر اماده شد ؟

چند نوع سونوگرافی داپلر وجود دارد که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم . ... ادامه مطلب

سونوگرافی سیستم ادراری به چه منظور درخواست میشود؟سونوگرافی سیستم ادراری به چه منظور درخواست میشود؟

دستگاه ادراری ، متشکل از کلیه ، حالب ، مثانه و پیشابراه می باشد. به طور کلی تمامی بخش های دستگاه ادراری از طریق سونوگرافی قابل تشخیص هستند ؛ اما لازم به ذکر است که حالب طبیعی معمولا از آن جا که قطر بسیار کمی دارد و دو جدار آن به صورت مجازی روی هم خوابیده اند ، در سونوگرافی دیده نخواهد شد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465