رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بیضه ها / کیست بیضه چیست؟روشهای تشخیص کیست بیضه

کیست بیضه چیست؟روشهای تشخیص کیست بیضه

رشد و انتقال اسپرم به وسیله دستگاه تناسلی انجام می‌شود. اختلال در دستگاه تناسلی می‌تواند باعث ایجاد کیست بیضه شود. کیست بیضه کیسه‌ ای غیرطبیعی است که در اپیدیدیم ایجاد می‌شود. اپیدیدیم لوله‌ ای کوچک و پیچ‌ خورده است که در بالای بیضه قرار دارد و اسپرم را جمع‌ آوری و به مجرای دفران منتقل می‌کند. کیست بیضه بدون درد و غیرسرطانی است و اغلب با مایعی شفاف پر شده است که ممکن است حاوی اسپرم باشد. وقتی کیست بیضه فقط حاوی مایع شفاف باشد به آن کیست اپیدیدیم و هنگامی که حاوی مایع و اسپرم باشد به آن کیست اسپرماتیک یا اسپرماتوسل می‌گویند. با آزمایش سونوگرافی می‌توان کیست بیضه را تشخیص داد. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از ساختارهای داخلی بیضه گرفته می‌شود. در صورتی که اندازه کیست بیضه به قدری باشد که باعث ایجاد درد شود، بایستی جهت درمان آن اقدام شود.

برای انجام سونوگرافی بیضه در اصفهان می‌توانید به رادیولوژی مرکزی اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت این مرکز با شماره تلفن 32202762-031 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ کیست بیضه

علت دقیق ایجاد کیست اپیدیدم شناخته نشده است؛ اما ممکن است این عارضه به علت انسداد یکی از لوله‌های انتقال دهنده اسپرم اتفاق بیفتد. آسیب فیزیکی و التهاب بیضه‌ها نیز می‌تواند در انسداد مسیر اسپرم و ایجادکیست اپیدیدیم در کیسه بیضه نقش داشته باشد.

عوامل خطرزای کیست بیضه

به طور کلی به جز پیری و افزایش سن، عوامل خطرزای چندانی برای ایجاد کیست اپیدیدیم شناخته نشده است. اسپرماتوسل‌ها غالباً در مردان در بین سنین 20 تا 50 سالگی دیده می‌شود.

علائم کیست بیضه

کیست بیضه معمولاً بدون علائم است و اغلب اندازه‌ی آن ثابت باقی می‌ماند. بااین‌حال اگر اندازه‌ی کیست تغییر کند و بزرگ شود می‌تواند منجربه علائم زیر شود:

عوارض کیست بیضه

معمولاً کیست بیضه باعث ایجاد عوارض نمی‌شود؛ ولی در صورتی که اندازه کیست بیضه افزایش پیدا کند و باعث ایجاد درد بشود، بایستی از جراحی جهت خارج کردن کیست استفاده شود.

روشهای تشخیص کیست بیضه

کیست اسپرماتوسل به صورت یک توده سفت که به اندازه یک نخود می‌باشد به وجود می‌آید و معمولاً خود بیمار در هنگام دست زدن به بیضه متوجه آن خواهد شد. پزشک برای تشخیص کیست بیضه به انجام معاینات جسمانی خواهد پرداخت. گاهی اوقات نیز این نوع کیست در پی بررسی و ارزیابی بیمار به علت سایر اختلالات تشخیص داده می‌شود. می‌توان سونوگرافی را برای مشخص کردن توده ایجاد شده استفاده کرد. سونوگرافی به پزشکان کمک می‌کند به این نتیجه برسد که آیا کیست ایجاد شده خوش خیم است یا سرطانی. میزان دقت سونوگرافی برای تشخیص کیست اسپرماتوسل تقریباً صد در صد است.

کیست بیضه

اقدامات قبل از سونوگرافی بیضه

قبل از انجام این سونوگرافی، نیازی به جلوگیری از خوردن یا نوشیدن وجود ندارد.

سونوگرافی برای تشخیص کیست بیضه

این کار معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. قبل از معاینه، از فرد خواسته می شود تا روی تخت بخوابد. در طی مراحل، ممکن است لازم باشد که در یک طرف بدن خود حرکت کنید. سونوگرافی بیضه خارج از بدن انجام می شود. یک دستگاه کوچک و دستی که مبدل نامیده می شود برای گرفتن تصاویر استفاده می شود. پزشک، ژل مبتنی بر آب را به اسکروتوم اعمال می کند تا اطمینان حاصل شود که مبدل روی پوست راحت حرکت می کند. وی این مبدل را به طرف عقب و جلو بر روی اسکروتوم حرکت می دهد تا تصاویر بیضه ها را بگیرد.

عوارض جانبی سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه‌ها روشی کم ریسک در نظر گرفته می‌شود. این تست ممکن است موجب ناراحتی و یا درد در صورتی که آسیب یا تورم در ناحیه بیضه‌ها وجود داشته باشد، شود. برخی روش‌های تصویربرداری از اشعه‌های رادیواکتیو استفاده می‌کنند؛ اما سونوگرافی این‌طور نیست که این روش را نسبت به دیگر روش‌ها کم ریسک تر می‌کند.

درمان کیست بیضه

از آنجایی که این کیست ها معمولاً شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود. اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی مؤثر هستند؛ اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریباً یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

شما می‌توانید جهت انجام سونوگرافی داپلر عروق پا ، به رادیولوژی و سونوگرافی مرکزی اصفهان مراجعه نمایید. در این مرکز انواع رادیولوژی، سونوگرافی، بیوپسی ، ماموگرافی و ... با مجهزترین دستگاه ها قابل انجام است. اطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32202762-031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درد لگن علامت چه بیماری هایی است؟درد لگن علامت چه بیماری هایی است؟

درد لگنی یکی از مشکلات شایع در بین زنان است که به علل متفاوتی رخ می‌دهد. این درد به صورت مقطعی یا تشدید شونده در ناحیه زیر شکم و لگن خاصره زنان ایجاد می‌شود و یکی از روشهای تشخیص آن، سونوگرافی است ... ادامه مطلب

نمونه برداری از کلیه ها چگونه و به چه دلیل انجام می شود؟نمونه برداری از کلیه ها چگونه و به چه دلیل انجام می شود؟

نمونه‌برداری کلیه‌ها فرآیندی است که شامل برداشت قسمت کوچکی از بافت کلیه برای بررسی زیر میکروسکوپ می‌شود. متخصص پاتولوژی که در تشخیص بیماری‌ها تخصص دارد، در آزمایشگاه نمونه بافت کلیه را بررسی می‌کند. ... ادامه مطلب

تشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس رادیولوژیتشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس رادیولوژی

پوسیدگی دندان به سایش و تحلیل مینای دندان گفته میشود. مینا سطحی و سفت و سخت ترین لایه دندان است که رنگ سفیدی نیز دارد. زمانی که به بهداشت دهان و دندان ... ادامه مطلب

سونوگرافی فراصوت داپلر عروق پا جهت تشخیص واریسسونوگرافی فراصوت داپلر عروق پا جهت تشخیص واریس

تشخیص صحیح عارضه واریس، نقش بسیار مهمی در درمان موفق آن دارد. امروزه سونوگرافی از مهم‌ ترین راه‌ های تشخیصی برای بیماری‌ های مختلف به شمار می‌ روند. سونوگرافی فراصوتی داپلر عروق پا یک روش بی خطر است که به منظور بررسی شریان ها و عروق پا مورد استفاده قرار می گیرد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465