رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ماموگرافی / علت و درمان سرطان سینه در مردان

علت و درمان سرطان سینه در مردان

مردان مانند زنان دارای مقدار کمی بافت پستان می باشند که دارای چند مجرا است که توسط بافـت پستـان احاطه شده است. تصور غالب بر این است که مردان به سرطان سینه مبتلا نمی‌شوند. اگرچه سرطان سینه در زنان بسیار شایع‌تر است؛ اما مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند. سرطان سینه در مردان بیماری بسیار نادری است. این امر مربوط به کمتر بودن بافت پستانی و ترشح میزان کمتری از هورمون هایی همچون استروژن که سرطان سینه را تحت تأثیر قرار می دهد در مردان می باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

این بیماری بیشتر مردان بالاتر از 65 سال را درگیر می کند و در میان مردان جوان بسیار نـادر است. اگر در صورت شروع هرگونه ضایعه غیر طبیعی، آن ضایعه به موقع تشخیص داده شده و درمان شود، از پیشرفت آن ضایعه به سمت سرطان پیشگیری می شود. درمان سرطان سینه در مردان به پیشرفت و علت آن وابسته است.

علت سرطان سینه در مردان

ابتلا به سرطان سینه در مردان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض پرتو‌ها، بالا بودن سطح استروژن خون، سندرم Klinefelter، سیروز کبدی و وراثت می‌توانند عواملی هستند که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهند. با این حال هنوز دلیل علمی مشخصی به عنوان علت این سرطان کشف نشده است. پزشکان معتقدند تکثیر غیر طبیعی بعضی از سلول‌های سینه علت سرطان سینه در مردان است. پس از تکثیر این بیماری و تجمع آنها در سینه، تومور به وجود می‌آید. با اینکه سرطان سینه در مردان مسن بیشتر از مردان جوان رخ می‌دهد نمی‌توان گفت این بیماری مختص سن خاصی است. بی ‌احتیاطی و قرار گرفتن در معرض عوامل خطر این سرطان، می‌تواند مردان در تمامی سنین را در معرض خطر ابتلا قرار بدهد.

علائم سرطان سینه در مردان

شایع ترین علائم سرطان سینه در مردان، برآمدگی و برجستگی بدون درد و سفتی است که در زیر نوک سینه به وجود می آید. اندازه سرطان سینه در مردان در تشخیص اولیه معمولاً 5/2سانتیمتر قطر دارد. تشکیل سرطان در زیر نوک سینه ممکن است رنگ نوک سینه را تغییر داده و به رنگ جدیدی در بیاورد. علاوه بر این از نشانه های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت و درمان سرطان سینه در مردان

عوامل خطر سرطان سینه در مردان

مواردی وجود دارند که به عنوان عوامل خطر سرطان سینه یاد می شوند و موجب تشدید ریسک ابتلا به این سرطان می شوند. در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم.

قرار گرفتن در معرض پرتو ها

قرار گرفتن در معرض اشعه های یونیزه از عواملی است که احتمال بروز سرطان سینه در مردان را افزایش می دهد. مردانی که قبلاً برای درمان بدخیمی در ناحیه قفسه سینه تحت درمان با شیوه پرتو درمانی قرار گرفته اند، به عنوان مثال مردانی که برای درمان لنفوم هوچکین که نوعی سرطان خون محسوب می شود، احتمال بروز سرطان سینه در آنها بیشتر از دیگر مردان است.

بالا بودن سطح استروژن خون

در حالت عادی مردان در مقایسه با زنان مقدار بسیار کمتری استروژن تولید می کنند؛ اما در بعضی شرایط خاص و بیماری ها ممکن است سطح استروژن در مردان افزایش غیر عادی داشته باشد. رشد و بزرگ شدن غیر عادی سینه های مردان که اصطلاحاً به آن ژنیکوماستی (gynecomastia) می گویند در نتیجه افزایش همین سطح استروژن به وجود می آید. غالباً سرطان سینه در مردان دارای گیرنده استروژن مثبت هستند یعنی پروتئینی که بر روی سطح سلول های سرطانی وجود دارد می تواند استروژن را دریافت کرده و آن را از طریق دیواره سلول به داخل سلول بفرستد. دو بیماری نیز وجود دارد که می تواند باعث افزایش سطح استروژن و میزان تولید آن در خون شود. یکی سندرم Klinefleter و دیگری بیماری سیروز کبدی است.

سندرم Klinefleter

سندرم کالین فلتر در مردانی رخ می‌دهد که با یک نسخه اضافه از کروموزوم X متولد می‌شوند. در نتیجه به جای XY به صورت XXY هستند. مردان مبتلا به این سندروم بیضه‌هایی کوچک‌تر از اندازه طبیعی دارند و میزان ترشح تستوسترون در آن کاهش یافته و استروژن بیشتری در بدن آنها تولید می‌شود.

سیروز کبدی

بیماری سیروز کبدی ممکن است در نتیجه مصرف بیش از حد الکل، هپاتیت مزمن ویروسی یا شرایط ژنتیکی به وجود آید که این بیماری منجر به افزایش تجمع مواد سمی در کبد می شود. بروز سیروز کبدی منجر به تغییر میزان پیوند های پروتئینی و آزاد هورمون های زنان و مردانه در خون می شود و باعث افزایش سطح استروژن در جریان خون مردان می شود. در نتیجه مصرف زیاد الکل احتمال بروز سیروز کبدی را در مردان افزایش داده و فرد استروژن بیشتری تولید می کند که موجب می شود فرد در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار گیرد.

زمینه خانوادگی

اگر پدر، برادر یا سایر بستگان مذکر یا حتی مونث فرد به انواع سرطان سینه مبتلا شده باشند احتمال ابتلا افزایش می‌یابد. اختلالات ژنتیکی در ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ از عوامل نادر، اما مؤثر در ابتلا به سرطان سینه می‌باشد. ژن BRCA2 ژنی است که بر روی کروموزوم 13 قرار دارد و وظیفه آن سرکوب کردن رشد بیش از حد سلول های غیر عادی می باشد.

انواع سرطان پستان در مردان

انواع سرطان پستان در مردان به شرح زیر است:

  1. سرطانی که از مجاری شیر شروع می شود (Ductal Carcinoma). تقریباً بیشتر سرطان های پستان در آقایان از این نوع هستند.
  2. سرطانی که از غدد تولیدکننده شیر (Lobular Carcinoma) آغاز می شوند. این نوع سرطان در آقایان بسیار نادر است؛ زیرا تعداد کمی لوبول در بافت پستان آنها وجود دارد.
  3. انواع دیگر نادر سرطان پستان که می تواند در مردان رخ دهد، شامل بیماری پاژه در نوک پستان و سرطان التهابی پستان است.

تشخیص سرطان سینه در مردان

پزشک از تست‌های تشخیصی مختلفی برای تشخیص سرطان سینه و بررسی گسترش آن به خارج از سینه استفاده می‌کند. تست‌های تشخیصی برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد سرطان به منظور تصمیم‌گیری در مورد روند درمان نیز استفاده می‌شود. اگر علائم احتمالی سرطان سینه را داشته باشیم، ممکن است پزشک ترکیبی از آزمایش‌های تشخیصی زیر را توصیه کند:

اگر تشخیص سرطان سینه برای ما مطرح شود، ممکن است پزشک انجام بررسی‌های دیگری را نیز توصیه کند، از جمله:

درمان سرطان سينه در مردان

برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک مرحله‌سرطان، سلامت کلی فرد و ترجیحات بیمار را درنظر می‌گیرد. درمان سرطان پستان در مردان اغلب شامل جراحی است و همچنین سایر درمان‌ها را نیز شامل شود.

عمل جراحي سرطان پستان در مردان

هدف‌از جراحی برداشتن تومور و بافت اطراف پستان است. این مراحل شامل موارد زیراست:

  1. پزشک غدد لنفاوی را برسی می‌کندکه معمولاً اولین مکانی ‌است که سلول‌های سرطانی‌در آن گسترش می‌یابد. این چند غدد لنفاوی برداشته و تجزیه و تحلیل می‌شوند. اگر هیچ سلول سرطانی پیدا نشود، احتمال زیادی وجود داردکه سرطان‌پستان فراتراز بافت پستان نرفته باشد. درصورت یافتن‌سرطان ، غدد لنفاوی اضافی برای آزمایش برداشته می‌شوند.
  2. برداشتن تمام بافت پستان (ماستکتومی). جراح تمام بافت پستان‌ را ازجمله نوک پستان و آرئول را حذف می‌کند.

رادیوتراپی (پرتو درمانی) سرطان پستان در مردان

درپرتودرمانی ازپرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در سرطان پستان مردان ، ممکن است ‌از پرتودرمانی پس‌ از جراحی برای ازبین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده‌در پستان ، عضلات قفسه سینه یا زیر بغل استفاده شود. درطول پرتودرمانی، تابش‌از یک ماشین بزرگ حاصل می‌شودکه در اطراف بدن حرکت می‌کند و پرتوهای انرژی ‌را به‌ نقاط مشخصی درقفسه سینه هدایت می‌کند.

هورمون درمانی سرطان پستان در مردان

اکثر مردان مبتلا به سرطان پستان تومورهایی دارندکه حساس به‌ رشد هورمون‌ها هستند. اگرسرطان به هورمون حساس باشد، پزشک هورمون درمانی را توصیه خواهد کرد. هورمون درمانی برای سرطان پستان در مردان اغلب شامل داروی تاموکسیفن است. سایر داروهای هورمون درمانی‌ که درزنان مبتلابه سرطان ‌پستان استفاده می‌شود اثبات نشده ‌است که برای مردان مؤثر است.

شیمی درمانی سرطان پستان در مردان

در شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول ‌های سرطانی استفاده می‌شود. این داروها ازطریق وریدی دربازو (به‌صورت داخل وریدی)، به‌صورت قرص یا باهر دو روش تجویز می‌شوند. ممکن ‌است پزشک شیمی درمانی ‌را برای از بین بردن سلول ‌های سرطانی درخارج از بافت پستان گسترش یافته باشد، توصیه کند. شیمی درمانی برای مردان مبتلا به سرطان‌ پستان پیشرفته نیز گزینه مناسبی است.

برای آشنایی با نحوه انجام سونوگرافی واژینال روی لینک کلیک کنید و برای سونوگرافی واژینال در اصفهان نیز با شماره های درج شده در همین صفحه تماس بگیرید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :جابرزاده [ 1402-08-29 ]
سلام آقا هستم 36 ساله وجود جوش روی سینه (جوش قرمزی که با فشار دادن خالی شده و جای جوش سفید رنگ است) آیا نیاز به ببرسی هست ؟ لطفا راهنمایی کنید ممنونم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465