رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی شکم و گوارش / درمان افتادگی رحم با جراحی کولپورافی

درمان افتادگی رحم با جراحی کولپورافی

افتادگی رحم زمانی رخ می دهد که عضلات و رباط لگن کشیده و ضعیف می شوند و دیگر توانایی نگه داشتن لگن را ندارند. در این وضعیت رحم به داخل واژن لغزیده و در بدترین حالت حتی ممکن است از آن خارج گردد. درمان افتادگی رحم برای حفظ سلامت خانم ها بسیار اهمیت دارد. افتادگی رحم موجب ایجاد کمردرد، شکم درد و یبوست می شود. افتادگی رحم ازجمله مشکلات بانوان است که محدودیت سنی ندارد و هر زمانی ممکن است رخ دهد؛ اما در اکثر مواقع این بیماری بعد از دوران یائسگی و یا زنانی که چندین زایمان طبیعی داشته اند شایع است. درمان افتادگی رحم در صورت خفیف بودن این بیماری و تشخیص به موقع بسیار راحت بوده است. در اکثر مواقع ناراحتی را برای بانوان ایجاد کرده و حتی می تواند زندگی عادی فرد را مختل سازد. کولپورافی یک جراحی است که برای مواردی چون افتادگی رحم استفاده می شود. کولپورافی، ماهیچه ها و بافت ها را تقویت می کند تا بتوانند از اندام های لگنی مانند مثانه و راست روده حمایت کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت افتادگی رحم

عضلات کف لگن ممکن است به دلایلی ضعیف شوند:

 1. بارداری
 2. عوامل مرتبط با زایمان، از جمله ضربه، زایمان یک نوزاد بزرگ، یا زایمان طبیعی
 3. افزایش سن، به ویژه پس از یائسگی، زمانی که سطح استروژن در گردش کاهش می یابد.
 4. بلند کردن مکرر سنگین
 5. زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 6. سرفه مزمن
 7. سابقه جراحی لگن
 8. عوامل ژنتیکی منجر به ضعیف شدن بافت همبند

علائم افتادگی رحم

درمان افتادگی رحم

افراد در معرض خطر افتادگی رحم

انواع افتادگی رحم

افتادگی رحم دارای چهار حالت می باشد:

 1. پایین آمدن رحم تا قسمت بالایی واژن (افتادگی ناقص)
 2. پایین آمدن تا قسمت ورودی واژن (افتادگی ناقص)
 3. بیرون قرار گرفتن دهانه رحم از واژن (افتادگی کامل)
 4. بیرون قرار گرفتن دهانه رحم و رحم از واژن (افتادگی کامل)

تشخیص افتادگی رحم

روش های تشخیصی بسیاری برای تشخیص بیماری ها وجود دارد، ابتدایی ترین روش تشخیص بیماری ها گرفتن شرح حال از بیمار و معاینات فیزیکی است. سپس به منظور تشخیص دقیق تر و بررسی های بیشتر از سونوگرافی استفاده می شود. همچنین متخصص می تواند با ارزیابی علائم شما و انجام معاینه لگنی افتادگی رحم را تشخیص دهد. در طول این معاینه، پزشک دستگاهی به نام اسپکولوم را وارد می‌کند که به آنها اجازه می‌دهد داخل واژن را ببینند و کانال واژن و رحم را بررسی کنند. ممکن است دراز کشیده باشید یا پزشک از شما بخواهد در طول این معاینه بایستید.

سونوگرافی قبل از جراحی کولپورافی

این روش تشخیصی به منظور تشخیص افتادگی رحم استفاده می شود. سونوگرافی رحم با استفاده از دو روش انجام می‌شود. نوع روند سونوگرافی انجام شده به دلیل سونوگرافی، وابسته است. جهت فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص یا درمان، تنها یک روش یا هر دو روش، موردنیاز می‌باشد.

سونوگرافی ابدومینال

ماده‌ای ژل ‌مانند روی شکم شما زده می‌شود. مبدل یا پروب به پوست شما فشار داده می‌شود و در اطراف ناحیه مورد بررسی حرکت می‌کند. تصاویر ساختارها روی صفحه کامپیوتر نشان داده می‌شوند. این تصاویر برای استفاده پزشک با استفاده از ابزار مختلف ثبت می‌شود.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژن از طریق واژن با مثانه خالی انجام می‌شود. از یک مبدل واژینال که بلند و باریک است و پوششی از جنس پلاستیک یا لاتکس دارد استفاده می‌شود. مبدل وارد واژن شما می‌شود که ممکن است این کار کمی ناراحت‌کننده باشد. تصاویر ساختارها روی صفحه کامپیوتر نشان داده می‌شوند. این تصاویر برای استفاده پزشک با استفاده از ابزار مختلف ثبت می‌شود. پس از اتمام مراحل، مبدل برداشته خواهد شد.

انواع جراحی کولپورافی

دو نوع کولپورافی وجود دارد. پزشک شما ممکن است یک یا هر دو را در ترکیب با سایر روش ها برای رفع عیوب دیواره واژن انجام دهد.

 1. کولپورافی قدامی (معروف به ترمیم سیستوسل): ضعیف شدن عضلات بین مثانه و واژن ممکن است باعث شود که مثانه به دیواره جلویی واژن بیفتد. این یک نوع از افتادگی اندام های لگنی است که پرولاپس دیواره قدامی نامیده می شود. کولپورافی قدامی عضلات دیواره جلویی را که مثانه شما را در جای خود نگه می دارند، سفت می کند.
 2. کولپورافی خلفی (معروف به ترمیم رکتوسل): ضعیف شدن عضلات بین راست روده و واژن ممکن است باعث شود رکتوم روی دیواره پشتی واژن بیفتد. این نوع خاصی از افتادگی لگن به نام افتادگی دیواره خلفی است. کولپورافی خلفی عضلات دیواره پشتی را که رکتوم شما را در جای خود نگه می دارند، سفت می کند.

درمان افتادگی رحم با جراحی کولپورافی

ابتدا با توجه به وضعیت بیمار و صلاحدید پزشک بیمار تحت بیهوشی عمومی یا منطقه ای و در مواردی بی حسی موضعی قرار می گیرد. سپس برای اینکه در طول عمل واژن باز نگه داشته شود پزشک وسیله ای به نام اسپکولوم را به درون واژن وارد می کند. در مرحله بعدی برای اینکه نقص در استخوان زیرین مشخص شود پزشک برش کوچکی را بر روی پوست واژن ایجاد کرده، پوست را از فاشیا جدا نموده و بعد از برطرف کردن نقص موجود در صورت وجود هرگونه پوست اضافی، آن را برداشته و سپس محل برش را بخیه می زند.

اقدامات بعد از جراحی کولپورافی

بسته به میزان ترمیم دیواره واژن، ممکن است بتوانید در روز جراحی به خانه بروید یا ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

بعد از جراحی:

عوارض کولپورافی

 1. ممکن است برای چند روز پس از جراحی در تخلیه کامل مثانه (احتباس ادرار) مشکل داشته باشید.
 2. ممکن است چند روز پس از جراحی متوجه ترشحات خونی واژن شوید.
 3. ممکن است تا چند هفته پس از جراحی متوجه ترشحات خامه‌ای واژینال شوید. این ترشحات نشانه جذب بخیه ها توسط بدن شماست.
 4. ممکن است درد واژن را تجربه کنید. باید ظرف چهار تا شش هفته از بین برود.
 5. تمام این عوارض طبیعی هستند و باید بعد از مدتی برطرف شوند. در صورت طولانی شدن علائم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بهترین زمان سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوزبهترین زمان سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز

زنان در طول زندگی خود ممکن است با بیماری هایی مواجه شوند که مختص خود آنها است. یکی از انواع بیماری های زنان، بیماری آندومتریوز است که گفته می شود 10 ت ... ادامه مطلب

چرا سونوگرافی داپلر کاروتید انجام میشود؟چرا سونوگرافی داپلر کاروتید انجام میشود؟

سونوگرافی کاروتید رایج ترین آزمایش برای تشخیص بیماری گرفتگی عروق کاروتید است. این آزمایش بدون درد و بی ضرر است و از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر داخلی ناحیه کاروتید استفاده می کند. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا پلاک در رگ های کاروتید وجود دارد؟ ... ادامه مطلب

علت انجام سونوگرافی رکتالعلت انجام سونوگرافی رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود، از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. ... ادامه مطلب

درمان واریس به روش های مدرندرمان واریس به روش های مدرن

واریس به روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی درمان می شود و علائم و نشانه های آن بطور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهند لیزر درمانی بهترین گزینه برای رگ های واریسی است.یک مطالعه جدید نشان می دهد عدم استفاده از داوهای بیهوشی و نبود خونریزی به همراه نتیجه بهتر درمانی . . ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465