رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ماموگرافی / نداشتن زایمان (نولی پاریته) چه ارتباطی با سرطان پستان دارد؟

نداشتن زایمان (نولی پاریته) چه ارتباطی با سرطان پستان دارد؟

سینه یکی از اندام های مهم است که در طول زندگی زنان دستخوش تغییرات رشدی متعدد و پیچیده می شود. برخی از این شرایط مانند بارداری و شیردهی غده پستانی را به طور دائمی تغییر دهند و یا از انکوژن (ژن سرطانی) جلوگیری کنند. انکوژن سینه چندین مکانیسم از جمله افزایش تکثیر سلولی، کاهش آپوپتوز سلولی، تغییر بیان ژن و تغییرات ماتریکس خارج سلولی را تقلید می کند که معمولاً در طول بارداری فعال می شوند. این مکانیسم‌ ها به سیگنال‌های بارداری واکنش نشان می‌ دهند و در رابطه با پیشگیری سرطان سینه نقش مؤثر و کمک دهنده ای دارند.

آنچه در این مطلب میخوانید

در آخرین تحقیقات انجام شده، محققان به بررسی جزئیات مولکولی سلول‌های سینه پس از بارداری پرداختند تا میزان مقاومت آنها را در برابر سرطان مشخص کنند. بر اساس مطالعات حیوانی سلول‌های سینه پس از بارداری می توانند یک ژن سرطانی قوی به نام cMYC را از بین ببرند. این یافته ها بینش جدیدی در مورد درمان سرطان آینده و راه های بهتر برای شناسایی خطر قبل از ایجاد تومور یا پیشگیری از سرطان پستان ارائه می دهند. از فاکتور هایی که می توانند منجر به این نوع سرطان شوند نولی پاریته است. این اصطلاح پزشکی برای توصیف زنانی به کار می‌رود که تاکنون نتوانسته اند نوزاد زنده ای به دنیا بیاورند. البته این افراد ممکن است حاملگی پوچ ، سقط جنین یا حتی تولد نوزاد مرده، بارداری کمتر از 20 هفته را در پرونده پزشکی خود داشته باشند؛ اما در حالت کلی تجربه به دنیا آوردن نوزاد زنده را نداشته اند. علت نولی پاریته هرچه که باشد می‌تواند بر سلامت زنان و ابتلا به سرطان پستان تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله سرطان پستان، را افزایش دهد؛ بنابراین یکی از راه های پیشگیری از سرطان پستان برای زنان متأهل داشتن بارداری های سالم و بدون مشکل است.

علل ایجاد سرطان پستان

نولی پاریته و سرطان سینه

علائم سرطان پستان

موارد مستعد سرطان پستان

عوامل زير در ابتلا به سرطان پستان مؤثر شامل موارد ذیل مي باشد:

علل نولی پاریته

دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های غربالگری سرطان پستان

معاینه بالینی

در این روش پزشک با دقت سینه و زیر بغل را به منظور شناسایی توده یا هر مورد غیر طبیعی در این نواحی معاینه می کند. همچنین در این روش خود شخص نیز میتواند خودش را مورد بررسی قرار دهد. نتایج حاصل از این روش برای کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان مشخص نیست و احتمال خطا در آن وجود دارد.

ام آر آی

پس از اینکه به اتاق ام آر آی راهنمایی شدید از شما خواسته می شود که به صورت دمر روی تخت مخصوص دراز بکشید. وسیله ای (کویل) زیر سینه شما قرار داده می شود که دارای دو محفظه خالی جهت قرار گرفتن سینه های شما می باشد. شما می بایست سینه های خود را کاملاً درون این دو محفظه قرار دهید. عدم تکان خوردن شما در طول ام آر آی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل قبل از شروع کار حتماً باید وضعیت خوابیدن خود را ثابت کنید به طوری که کاملاً احساس راحتی و آرامش داشته باشید. سپس ام آر آی شروع به تصویربرداری می شود.

سونوگرافی

برای انجام سونوگرافی، بیمار بر روی یک تخت به پشت دراز کشیده و ممکن است از او خواسته شود که دست خود را بالای سر قرار دهد. سپس رادیولوژیست ، ژل مخصوص سونوگرافی را بر سینه می‌ریزد. این ژل باعث از بین بردن حباب‌های هوا بین مبدل و پوست می‌شود و از عبور امواج صوتی به بدن جلوگیری می‌کند. سونوگرافیست پس از اعمال ژل با قرار دادن مبدل بر روی بدن و حرکت آن به جلو و عقب تصاویر مورد نظر را ضبط می‌کند. این روش، دردی برای بیمار نداشته و تنها فشار جزئی مبدل بر روی پوست احساس می‌شود.

ماموگرافی

هر سینه بر روی صفحه اشعه ایکس صاف قرار می گیرد. سپس کمپرسور بر سینه فشار وارد می کند تا بافت را صاف کند. این یک تصویر واضح تری از پستان را فراهم می کند. ممکن است لازم باشد نفس خود را برای هر عکس حبس کنید. در طول فرایند، پزشک شما تصاویر را همانطور که ساخته شده است، بررسی خواهد کرد. اگر چیزی مشخص نباشد یا نیاز بیشتری به توجه داشته باشد ممکن است عکس های اضافی که زوایای مختلف را نشان می دهند، تجویز کند. یک ماموگرام دیجیتال، اشعه ایکس را به یک تصویر الکترونیکی از سینه تبدیل می کند که بر روی کامپیوتر ذخیره می شود. تصاویر بلافاصله قابل مشاهده هستند، بنابراین رادیولوژیست شما مجبور نیست که منتظر تصاویر باشد. این رایانه همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا تصاویری را که ممکن است در یک ماموگرام ساده دیده نشود مشاهده کند.

ارتباط نولی پاریته با سرطان پستان

اثرات شیردهی بر پیشگیری از سرطان پستان

شیردهی تأثیر فراوانی بر پیشگیری از سرطان سینه دارد. این تأثیر به دلیل تغییر عملکرد هورمون های داخلی خانم ها می باشد. با اینکه خانم های باردار نیز ممکن است در خطر سرطان پستان باشند؛ اما شیردهی می تواند تأثیر زیادی در کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان داشته باشد. این حقیقت که خانم های شیرده کمتر در خطر سرطان پستان قرار می گیرند کاملاً ثابت شده است و علل این موضوع به شرح زیر است:

  1. شیردهی مرتب منجر به کاهش تعداد چرخه های قاعدگی می شود؛ که این موضوع موجب کاهش سطح استروژن می شود.
  2. خانم هایی که از کودک خود مراقبت می کنند، زندگی سالم تری دارند و بیشتر به تغذیه خود اهمیت می دهند. از خوردن غذا های ناسالم پرهیز می کنند و به سمت موادی مانند سیگار و الکل نیز نمی روند.
  3. سلول های پستانی که شیر تولید می کنند قوی تر هستند و در دوره های بعدی کمتر در خطر تبدیل به سلول های سرطانی قرار می گیرند.
  4. خانم هایی که بیش از یک سال به فرزندشان شیر می دهند کمتر به سرطان پستان حساس هستند.

برای کسب اطلاعاتی درباره علائم، علل، تشخیص و درمان سرطان سینه کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465