رادیولوژی مرکزی

کاربرد سونوگرافی 4 بعدی

برای پزشکان مشاهده رحم، جفت و جنین در زمان بارداری به خاطر بررسی سلامت و مناسب بودن شرایط بارداری بسیار مهم است. تشخیص تعداد زیادی از مشکلات جفتی، جنینی جز با مشاهده محتویات داخل رحم امکان پذیر نیست. از طرف دیگر برای والدین هم تماشا کردن فرزندی که هنوز به دنیا نیامده هیجان انگیز و لذت بخش است. این امکان در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری برای والدین فراهم شده تا با سونوگرافی چهار بعدی در بارداری به این تصاویر از جنین دست پیدا کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

سونوگرافی چهار بعدی در بارداری یکی از سونوگرافی‌هایی است که به صورت اختیاری انجام می‌شود. انجام این تست از نظر پزشکی اجباری نمی‌باشد؛ اما بسیاری از والدین برای دیدن یک تصویر واقعی از جنین داخل رحم مایل به انجام آن هستند.

این سونوگرافی توسط امواج صوتی اولتراسوند انجام می‌شود و مانند سونوگرافی‌های دیگر که در آنها از اشعه استفاده می‌گردد، خطر سرطان زا بودن برای مادر و جنین ندارد. در این نوع سونوگرافی می‌توانید کلیه حرکات جنین را در فضای رحم به صورت یک فیلم زنده مشاهده کنید.

کاربرد سونوگرافی ۴ بعدی

مزایای سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی

اقدامات قبل از سونوگرافی چهار بعدی

برخلاف سونوگرافی‌های معمولی، نیازی به پرکردن مثانه قبل از انجام سونوگرافی چهار بعدی وجود ندارد. نتایج برخی از مطالعات نشان داده که اگر نیم ساعت قبل از سونوگرافی جنین یک لیوان آبمیوه طبیعی نوشیده شود، جنین در طول سونوگرافی هوشیارتر خواهد بود.

نحوه انجام سونوگرافی چهار بعدی

برای انجام این نوع سونوگرافی از فرد خواسته می شود تا بر روی تخت دراز بکشد. ژل مخصوصی به روی شکم فرد مالیده می شود تا به انتقال امواج صوتی به مانیتور کمک کند. سونوگرافر وسیله ای به نام مبدل را روی شکم فرد به صورت چرخشی حرکت می دهد. امواج به مانیتور منتقل شده و به شکل تصاویری قابل رؤیت می باشد. در صورتی که جنین حرکت کرده یا ضربه ای به شکم مادر بزند امواج به مانیتور منعکس می شود.

زمان انجام سونوگرافی چهاربعدی

سونوگرافی چهاربعدی به طور معمول بین هفته بیشت و ششم تا هفته سی و دوم بارداری انجام می شود. قبل از انجام این سونوگرافی حتماً با پزشک خود درمیان بگذارید تا زمان دقیق انجام آن را به شما بگوید. این سونوگرافی همچنین برای تعیین جنسیت جنین در هفته نوزدهم تا بیست و چهارم بارداری طبق نظر پزشک متخصص انجام می شود.

عوارض سونوگرافی چهار بعدی

این دستگاه‌ها ممکن است از سطوح بالاتر از حد معمول انرژی سونوگرافی استفاده کنند که می‌توانند عوارض جانبی بالقوه‌ای روی جنین داشته باشد.

هزینه سونوگرافی چهار بعدی

هزینه انجام سونوگرافی با توجه به تعرفه مشخص‌شده توسط نظام سلامت و وزارت بهداشت و درمان تعیین می‌شود.

اگر مایلید بدانید بیماری کم کاری تیروئید چیست و چه علائمی دارد ؛ کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :غلامی [ 1402-08-29 ]
سلام هزینه سونو ان تی ان بی و طول سرویکس چقد میشه من راهم دوره

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چرا گاهی یک سونوگرافی را باید تکرار کرد؟چرا گاهی یک سونوگرافی را باید تکرار کرد؟

سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که در حوزه پزشکی استفاده می شود. در این روش تصویربرداری، امواج فراصوتی با فرکانس بالا کاربرد دارد، بنابراین مضرات ا ... ادامه مطلب

کارآرایی سونوگرافی اگزیلا قبل از عمل سرطان پستانکارآرایی سونوگرافی اگزیلا قبل از عمل سرطان پستان

سونوگرافی نواحی آگزیلاری در کنار روش‌ های دیگری چون معاینه بالینی و ماموگرافی برای بررسی، تشخیص و درمان برخی از توده ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از این روش همچنین می‌ توان برای مقاصد درمانی مانند تخلیه کیست‌ ها یا نمونه‌ برداری از توده ها استفاده نمود. ... ادامه مطلب

درد لگن علامت چه بیماری هایی است؟درد لگن علامت چه بیماری هایی است؟

درد لگنی یکی از مشکلات شایع در بین زنان است که به علل متفاوتی رخ می‌دهد. این درد به صورت مقطعی یا تشدید شونده در ناحیه زیر شکم و لگن خاصره زنان ایجاد می‌شود و یکی از روشهای تشخیص آن، سونوگرافی است ... ادامه مطلب

مدت زمان جواب نمونه برداریمدت زمان جواب نمونه برداری

بیوپسی یا نمونه برداری یک آزمایش پزشکی برای تهیه نمونه از بافت بدن می باشد که به منظور بررسی میکروسکوپی بافت های تهیه شده انجام می شود. پزشک احتمال دارد برای بررسی بیشتر، نواحی از بافت بدن شما که طبیعی نیستند و در آزمایشهای اولیه به عنوان ضایعه یا توده شناخته شده اند، نمونه برداری را توصیه کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465