رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی داپلر / کاربرد سونوگرافی داپلر طیفی

کاربرد سونوگرافی داپلر طیفی

تغییر سرعت و میزان گردش خون در رگ ‌ها می‌تواند نشان دهنده برخی امراض در بدن انسان باشد. بررسی سرعت و جریان خون از طریق دستگاه سونوگرافی داپلر انجام می‌شود. سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی (بدون سوزن و تزریق) است که برای تخمین جریان خون از رگ‌های خونی به کار می‌رود. این دستگاه از طریق انتقال امواج صوتی فرکانس بالا (اولتراسوند) و رد شدن از سلول‌های خونی، از امواج صوتی برای تشکیل تصاویر استفاده می‌کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

در حقیقت سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که با استفاده از تلفیق روش‌های اولتراسونیک (سونوگرافی) و همین طور تکنیک اکو پالس برای تولید نقش‌های رنگی بر روی تصاویری خاکستری رنگی که از بافت‌ها به دست می‌آید استفاده می‌کند. سونوگرافی داپلر طیفی نوعی از سونوگرافی داپلر است که به جای تصاویر رنگی، اطلاعات جریان خون را بر روی یک نمودار نشان می دهد و می تواند به نشان دادن میزان مسدود شدن رگ خونی کمک کند.

کاربرد سونوگرافی داپلر طیفی

از سونوگرافی داپلر در تشخیص بیماری‌های مختلفی که باعث کاهش سرعت جریان خون یا قطع آن می‌شوند استفاده می‌شود از جمله:

مطلب پیشنهادی : سونوگرافی داپلر چیست؟

مزایای انجام سونوگرافی داپلر طیفی

سونوگرافی داپلر طیفی

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر طیفی معمولاً شامل مراحل زیر است:

نحوه آمادگی برای سونوگرافی داپلر طیفی

بسته به نوع سونوگرافی و علت اصلی اینکه چرا این آزمایش برای شما تجویز شده، ممکن است پزشک معالج شما برخی دستورالعمل های زیر را برای شما تجویز کند:

تفسیر سونوگرافی داپلر طیفی

نتایج سونوگرافی داپلر رنگی عروق به پزشکان کمک می کند میزان سلامتی رگ ها و عروق خونی را بررسی کنند. نتایج نرمال نشان می دهند که رگ های خونی هیچگونه انسداد یا تنگی ندارند. اگر متخصص سونوگرافی متوجه هر یک از ناهنجاری های زیر شود آن را در گزارش خود به پزشک درج می کند:

خطرات سونوگرافی داپلر طیفی

سونوگرافی داپلر طیفی یک آزمایش غیرتهاجمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و کم خطر است. نیازی به رنگ کنتراست تزریقی مانند آنژیوگرافی یا استفاده از اشعه مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن ندارد. سونوگرافی مضر و دردناک نیست. آنها به اندازه کافی ایمن هستند. حتی پزشکان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از این روش در تشخیص بیماری ها در زنان باردار استفاده کنند.

هزینه سونوگرافی داپلر طیفی

هزینه سونوگرافی داپلر طیفی بر اساس مصوبات وزارت بهداشت می باشد؛ اما به دلیل ارائه خدمت متعدد در مراکز گوناگون هزینه سونوگرافی داپلر به صورت دقیق مشخص نمی باشد و در مراکز درمان متعدد هزینه سونوگرافی داپلر متغیر است.

شما می توانید برای انجام انواع سونوگرافی، از جمله سونوگرافی واژینال ، سونوگرافی بیوفیزیکال و ... به مرکز رادیولوژی و سونوگرافی اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی با شماره های درج شده در این صفحه تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465