رادیولوژی مرکزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیولوژی مرکزی اصفهان / سونوگرافی تشخیصی چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی تشخیصی چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی تشخیصی که همچنین با نام اولتراسوند نیز شناخته می شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از ساختارهای بدن استفاده می کند. این تصاویر می توانند اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و معالجه انواع بیماری ها و شرایط جسمی فرد ارائه دهند. همچنین یک بررسی ایمن، غیر تهاجمی، دقیق و مقرون به صرفه می باشد که به تدریج به یک ابزار ضروری برای زنان و زایمان تبدیل شده است و نقش مهمی در مراقبت از هر زن باردار ایفا می کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

معاینات توسط این روش با استفاده از دستگاه سونوگرافی در خارج و یا داخل بدن انجام می شود. در طول معاینه اولتراسوند، یک متخصص سونوگرافی از ابزاری به نام پروب در ناحیه مورد بررسی بدن بیمار استفاده می کند. این ابزار صدایی با فرکانس بالا منتشر می کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست. هنگامی پروب به اطراف حرکت می کند، پژواک هایی را ضبط می کند؛ زیرا امواج صوتی به دستگاه اولتراسوند باز می گردند تا اندازه، شکل و قوام بافت های نرم و اندام ها را تعیین کنند.

این اطلاعات در زمان واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر ارسال می شود. معاینات اولتراسوند اطلاعات تشخیصی را در مورد وضعیت پزشکی بیمار به پزشکان ارائه می دهد و به درمان و مراقبت از آنها کمک می کند. سونوگرافی توسط پزشکان تجویز می شود و توسط متخصصان سونوگرافی و رادیولوژیست انجام و تفسیر می شود. این روش تشخیصی از آنجایی که به جای تابش اشعه، از امواج صوتی استفاده می کند، کاملاً بی خطر و امن می باشد.

کاربردهای سونوگرافی

از سونوگرافی در دوران بارداری جهت نظارت بر رشد رحم و جنین استفاده می شود. علاوه بر این از سونوگرافی می توان برای ارزیابی موارد زیر استفاده کرد:

 1. بررسی غدد
 2. بررسی توده های سینه
 3. بیماری های مفصلی
 4. بیماری های استخوانی
 5. توده های بیضه
 6. هدایت سوزن‌ها در طول بیوپسی

سونوگرافی می تواند جریان خونی که به سمت مبدل حرکت می کند را تشخیص دهد و از پوشش های رنگی برای نشان دادن جریان خون استفاده می شود. معمولاً بافت هایی متراکم هستند و دارای فضای خالی امواج اولتراسوند را هدایت نمی کنند و در سونوگرافی دیده نمی شوند.

مزایای سونوگرافی

سونوگرافی تشخیصی

انواع سونوگرافی

سونوگرافی در انواع مختلف و با کاربردهای متفاوت استفاده می شود. انواع سونوگرافی عبارتند از:

 1. سونوگرافی شکم
 2. سونوگرافی لگن
 3. سونوگرافی کلیه
 4. سونوگرافی داپلر
 5. سونوگرافی آنومالی
 6. سونوگرافی ترانس واژینال
 7. سونوگرافی بارداری
 8. سونوگرافی nt
 9. سونوگرافی رکتال

چگونگی آماده شدن برای انجام سونوگرافی

اغلب آزمایشات سونوگرافی نیاز چندانی به آمادگی ندارند؛ اما در برخی موارد استثناهایی نیز وجود دارد:

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در اکثر مواقع، برای این آزمایش، باید به پشت خوابیده باشید و قسمتی که آزمایش می‌شود باید در معرض دید قرار بگیرد. تکنسین سونوگرافی ژلی بی ‌رنگ روی پوست شما خواهد ریخت که مانع اصطکاک می‌شود و همچنین به عبور امواج صوتی کمک می‌کند. تکنسین سر دستگاه سونوگرافی را نیز به ژل آغشته می‌کند و سپس آن را روی پوست شما می‌کشد. دستگاه امواج فراصوتی‌ را درون بدن می‌فرستد و این امواج با برخورد به جسم سخت، مثلاً اندام یا استخوان، برمی‌گردند.

عوارض سونوگرافی

سونوگرافی روش عکسبرداری غیرتهاجمی است که هیچ خطر شناخته‌ شده‌ای ندارد. امواج این آزمایش کاملاً بی ‌خطر هستند.

هزینه سونوگرافی

هزینه سونوگرافی با توجه به عواملی مانند ناحیه مورد نظر برای سونوگرافی، دستگاه های مرکز تصویربرداری و نوع بیمه تعیین می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس ابادی، روبروی عیسی بن مریم، ساختمان صبا
تلفن : 32202762 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :یعقوبی [ 1402-09-08 ]
سلام آقای دکتر تعداد دفعات سونوگرافی طی دوره بارداری چند بار است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چرا سونوگرافی داپلر کاروتید انجام میشود؟چرا سونوگرافی داپلر کاروتید انجام میشود؟

سونوگرافی کاروتید رایج ترین آزمایش برای تشخیص بیماری گرفتگی عروق کاروتید است. این آزمایش بدون درد و بی ضرر است و از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر داخلی ناحیه کاروتید استفاده می کند. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا پلاک در رگ های کاروتید وجود دارد؟ ... ادامه مطلب

درمان واریس به روش های مدرندرمان واریس به روش های مدرن

واریس به روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی درمان می شود و علائم و نشانه های آن بطور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهند لیزر درمانی بهترین گزینه برای رگ های واریسی است.یک مطالعه جدید نشان می دهد عدم استفاده از داوهای بیهوشی و نبود خونریزی به همراه نتیجه بهتر درمانی . . ... ادامه مطلب

زمان دیده شدن جنین در سونوگرافی واژینالزمان دیده شدن جنین در سونوگرافی واژینال

سونوگرافی به عنوان روشی برای تعیین سلامت، رشد و تخمین تاریخ تولد جنین، می تواند به شما در تشخیص بارداری، اطمینان کامل بدهد. ... ادامه مطلب

تشخیص ریفلاکس ادرار با گرافی رنگی مثانهتشخیص ریفلاکس ادرار با گرافی رنگی مثانه

عکس رنگی ، روشی برای تصویر برداری از کلیه ها ، حالب و مثانه میباشد . در این روش تصویر برداری از مواد حاجب ید دار استفاده می شود. ماده حاجب ممکن از طریق تزریق به ورید یا مجاری ادراری وارد مثانه شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465